5 Atrakcji zabytkowej Pragi

W niewielu miastach przeszłość zdaje się być tak żywo obecna w teraźniejszości, jak w Pradze. Zabytkowe centrum miasta to bogate dziedzictwo architektoniczne obejmujące budynki z różnych okresów, począwszy od średniowiecza. To właśnie tu miłośnicy historii mogą uchwycić wspomnienie minionych czasów. Urokliwe brukowane uliczki, bajeczne mostki i doskonale zachowane budynki stanowią wspaniałe tło, na którym łatwo wyobrazić sobie dramatyczne wydarzenia z praskiej historii. Wszystkie te aspekty dodają uroku temu celowi podróży światowej klasy.

Jeśli odwiedzasz Pragę dla historycznych atrakcji, masz szczęście – miasto może poszczycić się dziesiątkami starych mostów, budynków i placów, z których wiele usytuowanych jest w odległości spaceru od hotelu Radisson Blu Hotel, Prague. Jeśli odwiedzasz miasto po raz pierwszy lub nie masz wiele czasu na zwiedzanie, skorzystaj z listy najważniejszych atrakcji historycznych w Pradze:

1. Zamek na Hradczanach

Wizyta w Pradze byłaby niepełna bez odwiedzenia największego na świecie kompleksu zamkowego. Ten rozległy kompleks obejmuje trzy przestronne dziedzińce. Zamek ten był domem królów, cesarzy i prezydentów przez całe stulecia, zawsze odgrywając ważną rolę w historii miasta. Dostępne atrakcje obejmują słynną katedrę. św. Wita, niezwykłą gotycką budowlę mieszczącą bogato zdobioną kaplicę św. Wacława, jak również czeskie klejnoty koronne: XVI-wieczny Pałac Lobkowicza (obecnie muzeum) oraz Złotą Uliczkę – XV-wieczną uliczkę, przy której usytuowane są zabytkowe budynki mieszczące odtworzone wystawy z epoki.

Prague-Castle

2. Rynek Starego Miasta oraz zegar astronomiczny

Barwne centrum Starego Miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Rynek Starego Miasta to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Pradze. Otaczające rynek budynki stanowią fascynujący przekrój wszystkich stylów architektonicznych występujących w mieście, od średniowiecznego gotyku po secesję. Jednakże najbardziej rozpoznawalnym elementem na rynku jest XV-wieczny zegar astronomiczny umocowany w fasadzie ratusza. Co godzinę zegar przyciąga tłumy obserwatorów chcących podziwiać mechaniczne figurki poruszające się na tarczy zegara.

Old Town Square Prague

3. Most Karola

Most Karola znajduje się w strategicznym miejscu – łączy dwa brzegi Wełtawy. Odgrywał on kluczową rolę w całej praskiej historii zarówno jako przeprawa dla mieszkańców miasta, jak i ważna scena potyczek wojskowych. Most wybudował król Karol IV w XIV wieku. Konstrukcję ozdobiono słynnymi statuami przedstawiającymi postacie religijne i historyczne z końcówki XVII wieku i z późniejszych okresów. To doskonałe miejsce na spacer, podczas którego możesz podziwiać statuy oraz widok na miasto. Pamiętaj, by dotknąć reliefów pod statuą św. Jana Nepomucena – mówi się, że to przynosi szczęście.

Charles bridge Prague

4. Klementinum

Od XIII wieku w tym dużym kompleksie budynków gromadziły się niektóre z największych umysłów Europy. Obecnie można tu podziwiać fantastyczną mieszankę atrakcji historycznych i architektonicznych. Aż 172 stopnie prowadzą do Wieży Astronomicznej, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Pragę. W kompleksie można również wziąć udział w koncercie muzyki klasycznej organizowanym w zdobionej Kaplicy Zwierciadlanej z XVIII wieku, gdzie niegdyś koncertował sam Mozart. W Klementinum mieści się również czeska Biblioteka Narodowa obejmująca 16 000 tytułów (najstarsza księga ze zbioru pochodzi z XVI wieku).

Klementinum Prague

5. Dzielnica żydowska

Praska dzielnica żydowska usytuowana jest pomiędzy rzeką a rynkiem Starego Miasta. Jej początki sięgają XIII wieku, kiedy to Żydom z miasta zabroniono mieszkać w jakimkolwiek innym miejscu. W dzielnicy tej usytuowane są jedne z najważniejszych zabytków w historii europejskich Żydów, w tym XIII-wieczna Synagoga Staronowa – najstarsza działająca synagoga w Europie Środkowej. Możesz tu również zwiedzić żydowski ratusz, kilka innych zabytkowych synagog oraz klimatyczny Stary Cmentarz Żydowski z XV wieku. Do większości atrakcji (poza Synagogą Staronową) można wejść po zakupieniu biletu (bilety są dostępne w Muzeum Żydowskim).

Jewish quarter in Prague

Atrakcje historyczne nie ograniczają się do najważniejszych miejsc i zabytków wymienionych powyżej. Można je znaleźć również tutaj, w hotelu Radisson Blu Hotel, Prague. Hotel mieści się w oryginalnym secesyjnym budynku z XIX wieku. Podczas generalnego remontu w 2019 r. zachowano zabytkowe cechy obiektu, modernizując jednocześnie wystrój i wykończenie wnętrz. Zatrzymując się w tym hotelu, możesz podziwiać ozdobne posadzki oraz oryginalne wejście do baru i hallu upamiętniające rok 1898. Nawet w pokojach hotelowych znajdziesz elementy nawiązujące do słynnych praskich zabytków architektonicznych!

Radisson Blu Hotel Room in PragueZwiedź zabytkowe atrakcje miasta, rezerwując pobyt w hotelu Radisson Blu!

Podziel się z nami swoją opinią