Od słynnego tajskiego święta wody, Songkran, przez wybuchowo kolorowe Holi w Indiach po filipińską Wielkanoc – w Azji obchodzone są niesamowite azjatyckie festiwale. Umożliwiają one gościom doświadczenie na własnej skórze kultur tego kontynentu. Oto 7 z naszych ulubionych świąt, które warto bliżej poznać.
Azjatyckie festiwale: Songkran
To buddyjskie święto, znane oficjalnie pod nazwą Songkran. Wyznacza początek tradycyjnego tajskiego nowego roku i celebruje oczyszczenie oraz nowe początki. Jest to zapewne również największa bitwa wodna na świecie. Songkran gwarantuje lokalnym mieszkańcom i turystom trwające przez dzień lub dwa istne wodne szaleństwo. W tym czasie zarówno znajomi, jak i zupełnie obce sobie osoby, polewają się wodą.
Jeśli znajdziesz się w Tajlandii podczas tego festiwalu, przygotuj się na tłumy uzbrojone w wiadra i pistolety na wodę, a nawet osoby oblewające ludzi z przejeżdżających pojazdów. Do tego wszystkiego rozrzucane są znaczne ilości białego talku, aby zadbać o odpowiednie przystrojenie mokrych gapiów. Jeśli zamierzasz przechadzać się po ulicach w tym czasie, polecamy zapakowanie urządzeń elektronicznych w wodoodporne torebki. Święto oficjalnie rozpoczyna się w piątek, 13 kwietnia 2018 r. i trwa przez trzy dni. Zarezerwuj swój pobyt w Bangkoku, aby doświadczyć tego festiwalu niczym lokalny mieszkaniec.
Azjatyckie festiwale: Święto Smoczych Łodzi
Święto Smoczych Łodzi sięgające tradycjami 2000 lat wstecz do Okresu Walczących Królestw (403–221 p.n.e.). Jest jednym z trzech największych świąt księżyca – wraz ze Świętem Wiosny i Świętem Jesieni – obchodzonym przez Chińczyków na całym świecie.
Najpopularniejsza legenda opowiada o losach Qu Yuana, męża stanu i poety Okresu Wiosen i Jesieni. Utopił się on w rzece na znak protestu przeciwko ówczesnej korupcji politycznej. Wielu rybaków pływało na rzece łodziami, aby znaleźć jego ciało, podczas gdy inni rzucali do rzeki pierożki ryżowe, jajka i mięso, aby nie pożarły go żyjące tam stworzenia. Dziś wyścigi smoczych łodzi i pierożki ryżowe (zongzi) stanowią nieodłączną część obchodów tego święta.
Aby upamiętnić męczeńską śmierć Qu Yuana, zaczęto organizować wyścigi smoczych łodzi. Pierwszy międzynarodowy wyścig smoczych łodzi został zorganizowany w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś jednym z największych wyścigów tego rodzaju z setkami tysięcy uczestników, którzy gromadzą się wspólnie przy Przystani Victorii w Hongkongu. Wyścigi łodzi-smoków odbywają się również w Chinach, Hongkongu, Makau, Singapurze i na Tajwanie oraz w Europie i Ameryce Północnej. W 2018 r. święto wypada 18 czerwca.
Azjatyckie festiwale: Wielkanoc na Filipinach
W Wielką Sobotę chrześcijanie na całym świecie upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednak na Filipinach będących krajem rzymskokatolickim obrzędy te odbywają się nieco inaczej. Niektóre z obchodów łączą w sobie hiszpańskie tradycje z przedkolonialnymi wierzeniami.
W jednej z najbardziej nietypowych tradycji udział biorą pokutnicy. Podczas obrzędów odprawianych w Wielki Piątek stopy i dłonie ochotników przybijane są do krzyża 8-centymetrowymi stalowymi gwoździami w celu upamiętnienia ukrzyżowania Chrystusa. Najbardziej misterne obchody odbywają się w mieście San Fernando położonym 80 km na północ od Manili. Wyznawcy maszerują ulicami, biczując się po plecach bambusowymi patyczkami przywiązanymi do liny.
W mieście Cebu można zobaczyć Buhing Kalbaryo (żywą kawalerię). Buhing Kalbaryo to misterna sztuka uliczna z udziałem ponad 100 osób przedstawiająca ostatnie godziny życia Jezusa. W pewnym momencie podczas spektaklu publiczność dołącza do obsady podczas kilkukilometrowego przemarszu do miejsca, w którym wystawiany jest finał sztuki. Procesje organizowane podczas Wielkiego Tygodnia obejmują paradę zabytkowych rzeźb wykonanych przez hiszpańskich rzemieślników w XIX w. Są one zamocowane na olbrzymich, bogato przystrojonych platformach, aby przedstawić męki i śmierć Jezusa Chrystusa. Wielki tydzień rozpoczyna się w niedzielę, 25 marca i trwa do soboty, 31 marca 2018 r.
Azjatyckie festiwale: Święto Środka Jesieni
Święto Środka Jesieni jest drugim najważniejszym świętem po Święcie Wiosny obchodzonym przez Chińczyków w Chinach, Hongkongu, Wietnamie, Singapurze i na Tajwanie. Podczas tego święta często opisywanego jako „chińskie święto dziękczynienia” ludzie spotykają się w rodzinnym gronie, aby świętować harmonię i jedność rodziny. To święto sięgające tradycją 3000 lat wstecz ma również na celu uczczenie pamięci bogini Chang'e – jednej z wielu legend związanych z tym świętem. Dziś podczas tego święta ludzie obdarowują się ciasteczkami księżycowymi nadziewanymi pastą z lotosu, solonym żółtkiem lub innymi przysmakami. Dzieci zapalają kolorowe lampiony (papierowe lub na baterie), z którymi udają się na pochody. W niektórych miastach organizowane są duże parady i wystawy poświęcone lampionom.
Wybierz się do Pałacu Letniego w Pekinie podczas Święta Środka Jesieni, aby zobaczyć kwiaty osmantusa lub 72 prastare drzewa osmantusa w ogrodzie cesarskim. Pełnię księżyca można również podziwiać na świątynnych festynach i podczas rejsu łodzią na jeziorach w parku Beihai oraz Shichahai. W Hangzhou najlepsze miejsca to San Tan Yin Yue na Jeziorze Zachodnim. Lokalni mieszkańcy zapalają tu świece w miniaturowych pagodach z wyklejonymi bibułą otworami. W 2018 r. święto wypada 24 września.
Azjatyckie festiwale: Diwali
Święto światła lub Diwali, jak nazywane jest w północnych Indiach, bądź Dipawali (na południu), to największe i najważniejsze święto obchodzone co roku w Indiach. W dzisiejszych czasach w indyjskich domach nadal zapala się rząd (avali) glinianych lamp (deepa). sybolizują one zwycięstwo światła nad ciemnością, wiedzy nad niewiedzą, dobra nad złem i nadziei nad beznadziejnością. Przygotowania i rytuały zazwyczaj trwają pięć dni. Główne święto nocy Diwali wypada w najciemniejszą noc nowiu hinduskiego kalendarza księżycowego. To również jeden z okresów charakteryzujących się najbardziej wzmożoną aktywnością zakupową. Ludzie kupują odzież dla siebie oraz upominki dla swoich rodzin i przyjaciół. W 2018 r. Diwali wypada 7 listopada.
Azjatyckie festiwale: Holi
Podczcas Holi, zapewne jednego z najbardziej kolorowych świąt na świecie, świętuje się koniec zimy i początek wiosny. Obecnie to starożytne hinduskie święto religijne jest bardziej organizowane dla zabawy niż z pobudek religijnych. W przeddzień Holi rozpalane są ogniska symbolizujące zwycięstwo dobra nad złem, wokół których na ulicach tańczą i śpiewają tłumy. W dzień samego święta ludzie, niezależnie od wieku, wylegają na ulice i bawią się kolorowym proszkiem i wodą. Nikt nie uchroni się przed obsypaniem w duchu tego święta. W pomieszczeniach rozciera się jedynie suchy proszek na twarzach. To święto, obchodzone głównie w północnych Indiach, Nepalu i innych regionach świata z dużą populacją Hindusów, oczaruje i zauroczy nawet największych ponuraków. W tym roku Holi wypada 2 marca.
Hotel Radisson Blu Pune w Hinjawadi organizuje z tej okazji tygodniowy festiwal kulinarny. Zapraszamy na festiwal Colours Of India Food Festival, na którym można skosztować potraw ze wszystkich zakątków Indii.
Azjatyckie festiwale: Chiński Nowy Rok
Święto Wiosny znane również jako Chiński Nowy Rok lub Księżycowy Nowy Rok jest najważniejszym świętem obchodzonym przez Chińczyków z całego świata. W 2018 r. święto to wypada w piątek, 16 lutego i trwa do piątku, 2 marca. Uroczystości rozpoczynają się w wieczór poprzedzający pierwszy dzień Świąt Lampionów 15 dnia pierwszego miesiąca kalendarzowego. W Chiński Nowy Rok Chińczycy gromadzą się w rodzinnym gronie podczas wspaniałej obiadowej uczty, a przyjaciele i krewni odwiedzają się nawzajem, aby składać sobie życzenia.
Nowy Rok obchodzony jest od wieków i choć sposób, w jaki się go świętuje, różni się w zależności od regionu, pewne tradycje są nadal żywe. Jedną z nich są wycinane dekoracje z czerwonego papieru oraz dwuwiersze z często przewijającymi się motywami dobrobytu i długowieczności. Inne to strzelanie z petard i obdarowywanie najmłodszych pieniędzmi w czerwonych kopertach nazywanych hong-bao. W Chinach z pewnością nie brak autentycznych celebracji! Hotel Radisson Blu Hotel Shanghai New World usytuowany jest przy ulicy Nanjing West Road, gdzie można doświadczyć tętniącej życiem atmosfery. Zobacz więcej zdjęć Shanghaju!