Azjatyckie Festiwale

Azjatyckie festiwale

Od słynnego tajskiego święta wody, Songkran, przez wybuchowo kolorowe Holi w Indiach po filipińską Wielkanoc – w Azji obchodzone są niesamowite azjatyckie festiwale. Umożliwiają one gościom doświadczenie na własnej skórze kultur tego kontynentu. Oto 7 z naszych ulubionych świąt, które warto bliżej poznać.

Azjatyckie festiwale: Songkran

To buddyjskie święto, znane oficjalnie pod nazwą Songkran. Wyznacza początek tradycyjnego tajskiego nowego roku i celebruje oczyszczenie oraz nowe początki. Jest to zapewne również największa bitwa wodna na świecie. Songkran gwarantuje lokalnym mieszkańcom i turystom trwające przez dzień lub dwa istne wodne szaleństwo. W tym czasie zarówno znajomi, jak i zupełnie obce sobie osoby, polewają się wodą.

Azjatyckie festiwale

Jeśli znajdziesz się w Tajlandii podczas tego festiwalu, przygotuj się na tłumy uzbrojone w wiadra i pistolety na wodę, a nawet osoby oblewające ludzi z przejeżdżających pojazdów. Do tego wszystkiego rozrzucane są znaczne ilości białego talku, aby zadbać o odpowiednie przystrojenie mokrych gapiów. Jeśli zamierzasz przechadzać się po ulicach w tym czasie, polecamy zapakowanie urządzeń elektronicznych w wodoodporne torebki. Święto oficjalnie rozpoczyna się w piątek, 13 kwietnia 2018 r. i trwa przez trzy dni. Zarezerwuj swój pobyt w Bangkoku, aby doświadczyć tego festiwalu niczym lokalny mieszkaniec.

Azjatyckie festiwale: Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi sięgające tradycjami 2000 lat wstecz do Okresu Walczących Królestw (403–221 p.n.e.). Jest jednym z trzech największych świąt księżyca – wraz ze Świętem Wiosny i Świętem Jesieni – obchodzonym przez Chińczyków na całym świecie.

Najpopularniejsza legenda opowiada o losach Qu Yuana, męża stanu i poety Okresu Wiosen i Jesieni. Utopił się on w rzece na znak protestu przeciwko ówczesnej korupcji politycznej. Wielu rybaków pływało na rzece łodziami, aby znaleźć jego ciało, podczas gdy inni rzucali do rzeki pierożki ryżowe, jajka i mięso, aby nie pożarły go żyjące tam stworzenia. Dziś wyścigi smoczych łodzi i pierożki ryżowe (zongzi) stanowią nieodłączną część obchodów tego święta.

Aby upamiętnić męczeńską śmierć Qu Yuana, zaczęto organizować wyścigi smoczych łodzi. Pierwszy międzynarodowy wyścig smoczych łodzi został zorganizowany w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś jednym z największych wyścigów tego rodzaju z setkami tysięcy uczestników, którzy gromadzą się wspólnie przy Przystani Victorii w Hongkongu. Wyścigi łodzi-smoków odbywają się również w Chinach, Hongkongu, Makau, Singapurze i na Tajwanie oraz w Europie i Ameryce Północnej. W 2018 r. święto wypada 18 czerwca.

Azjatyckie festiwale

Azjatyckie festiwale: Wielkanoc na Filipinach

W Wielką Sobotę chrześcijanie na całym świecie upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednak na Filipinach będących krajem rzymskokatolickim obrzędy te odbywają się nieco inaczej. Niektóre z obchodów łączą w sobie hiszpańskie tradycje z przedkolonialnymi wierzeniami.

W jednej z najbardziej nietypowych tradycji udział biorą pokutnicy. Podczas obrzędów odprawianych w Wielki Piątek stopy i dłonie ochotników przybijane są do krzyża 8-centymetrowymi stalowymi gwoździami w celu upamiętnienia ukrzyżowania Chrystusa. Najbardziej misterne obchody odbywają się w mieście San Fernando położonym 80 km na północ od Manili. Wyznawcy maszerują ulicami, biczując się po plecach bambusowymi patyczkami przywiązanymi do liny.

W mieście Cebu można zobaczyć Buhing Kalbaryo (żywą kawalerię). Buhing Kalbaryo to misterna sztuka uliczna z udziałem ponad 100 osób przedstawiająca ostatnie godziny życia Jezusa. W pewnym momencie podczas spektaklu publiczność dołącza do obsady podczas kilkukilometrowego przemarszu do miejsca, w którym wystawiany jest finał sztuki. Procesje organizowane podczas Wielkiego Tygodnia obejmują paradę zabytkowych rzeźb wykonanych przez hiszpańskich rzemieślników w XIX w. Są one zamocowane na olbrzymich, bogato przystrojonych platformach, aby przedstawić męki i śmierć Jezusa Chrystusa. Wielki tydzień rozpoczyna się w niedzielę, 25 marca i trwa do soboty, 31 marca 2018 r.

Azjatyckie festiwale

Azjatyckie festiwale: Święto Środka Jesieni

Święto Środka Jesieni jest drugim najważniejszym świętem po Święcie Wiosny obchodzonym przez Chińczyków w Chinach, Hongkongu, Wietnamie, Singapurze i na Tajwanie. Podczas tego święta często opisywanego jako „chińskie święto dziękczynienia” ludzie spotykają się w rodzinnym gronie, aby świętować harmonię i jedność rodziny. To święto sięgające tradycją 3000 lat wstecz ma również na celu uczczenie pamięci bogini Chang'e – jednej z wielu legend związanych z tym świętem. Dziś podczas tego święta ludzie obdarowują się ciasteczkami księżycowymi nadziewanymi pastą z lotosu, solonym żółtkiem lub innymi przysmakami. Dzieci zapalają kolorowe lampiony (papierowe lub na baterie), z którymi udają się na pochody. W niektórych miastach organizowane są duże parady i wystawy poświęcone lampionom.

Wybierz się do Pałacu Letniego w Pekinie podczas Święta Środka Jesieni, aby zobaczyć kwiaty osmantusa lub 72 prastare drzewa osmantusa w ogrodzie cesarskim. Pełnię księżyca można również podziwiać na świątynnych festynach i podczas rejsu łodzią na jeziorach w parku Beihai oraz Shichahai. W Hangzhou najlepsze miejsca to San Tan Yin Yue na Jeziorze Zachodnim. Lokalni mieszkańcy zapalają tu świece w miniaturowych pagodach z wyklejonymi bibułą otworami. W 2018 r. święto wypada 24 września.

Azjatyckie festiwale

Azjatyckie festiwale: Diwali

Święto światła lub Diwali, jak nazywane jest w północnych Indiach, bądź Dipawali (na południu), to największe i najważniejsze święto obchodzone co roku w Indiach.  W dzisiejszych czasach w indyjskich domach nadal zapala się rząd (avali) glinianych lamp (deepa). sybolizują one zwycięstwo światła nad ciemnością, wiedzy nad niewiedzą, dobra nad złem i nadziei nad beznadziejnością. Przygotowania i rytuały zazwyczaj trwają pięć dni. Główne święto nocy Diwali wypada w najciemniejszą noc nowiu hinduskiego kalendarza księżycowego. To również jeden z okresów charakteryzujących się najbardziej wzmożoną aktywnością zakupową. Ludzie kupują odzież dla siebie oraz upominki dla swoich rodzin i przyjaciół. W 2018 r. Diwali wypada 7 listopada.

Azjatyckie festiwale

Azjatyckie festiwale: Holi

Podczcas Holi, zapewne jednego z najbardziej kolorowych świąt na świecie, świętuje się koniec zimy i początek wiosny. Obecnie to starożytne hinduskie święto religijne jest bardziej organizowane dla zabawy niż z pobudek religijnych. W przeddzień Holi rozpalane są ogniska symbolizujące zwycięstwo dobra nad złem, wokół których na ulicach tańczą i śpiewają tłumy. W dzień samego święta ludzie, niezależnie od wieku, wylegają na ulice i bawią się kolorowym proszkiem i wodą. Nikt nie uchroni się przed obsypaniem w duchu tego święta. W pomieszczeniach rozciera się jedynie suchy proszek na twarzach. To święto, obchodzone głównie w północnych Indiach, Nepalu i innych regionach świata z dużą populacją Hindusów, oczaruje i zauroczy nawet największych ponuraków. W tym roku Holi wypada 2 marca.

Azjatyckie festiwale

Hotel Radisson Blu Pune w Hinjawadi organizuje z tej okazji tygodniowy festiwal kulinarny. Zapraszamy na festiwal  Colours Of India Food Festival, na którym można skosztować potraw ze wszystkich zakątków Indii.

Azjatyckie festiwale: Chiński Nowy Rok

Święto Wiosny znane również jako Chiński Nowy Rok lub Księżycowy Nowy Rok jest najważniejszym świętem obchodzonym przez Chińczyków z całego świata. W 2018 r. święto to wypada w piątek, 16 lutego i trwa do piątku, 2 marca. Uroczystości rozpoczynają się w wieczór poprzedzający pierwszy dzień Świąt Lampionów 15 dnia pierwszego miesiąca kalendarzowego. W Chiński Nowy Rok Chińczycy gromadzą się w rodzinnym gronie podczas wspaniałej obiadowej uczty, a przyjaciele i krewni odwiedzają się nawzajem, aby składać sobie życzenia.

Azjatyckie festiwale

Nowy Rok obchodzony jest od wieków i choć sposób, w jaki się go świętuje, różni się w zależności od regionu, pewne tradycje są nadal żywe. Jedną z nich są wycinane dekoracje z czerwonego papieru oraz dwuwiersze z często przewijającymi się motywami dobrobytu i długowieczności. Inne to strzelanie z petard i obdarowywanie najmłodszych pieniędzmi w czerwonych kopertach nazywanych hong-bao. W Chinach z pewnością nie brak autentycznych celebracji! Hotel Radisson Blu Hotel Shanghai New World usytuowany jest przy ulicy Nanjing West Road, gdzie można doświadczyć tętniącej życiem atmosfery. Zobacz więcej zdjęć Shanghaju!

Podziel się z nami swoją opinią