Dlaczego warto odwiedzić Lizbonę — zdjęcia

Lisbon alley by CEE Explorer

Lizbona, miasto rozbudzające wyobraźnię wielu podróżników, jest w znacznej mierze niedoceniane jako punkt na mapie turystycznej Europy. Nie należy go lekceważyć, bo olśniewa swoim wspaniałym wybrzeżem, lokalizacją na zboczu wzgórza, bogatym dziedzictwem kulturowym, przepyszną kuchnią i fotogenicznymi miejscami. Zobacz poniżej najważniejsze powody, dla których warto dodać Lizbonę do swojej listy miast do odwiedzenia. Zamieściliśmy również znakomite zdjęcia autorstwa fotografa miejskiego, CEE Explorera, aby lepiej oddać piękno tego miasta!

Piękne widoki z góry

Lizbona oferuje wiele punktów widokowych na panoramę miasta, a niektóre z nich zaskakują swoją lokalizacją. Weź ze sobą aparat i udaj się tam!

Widok na miasto z Elevador de Santa Justa

Elevador de Santa Justa to winda w parafii Santa Justa. Ta atrakcja, znajdująca się na końcu alei Rua de Santa Justa, łączy położone niżej ulice Baixa ze znajdującym się wyżej placem Carmo Square. Podobnie jak klasyczne tramwaje (więcej poniżej) winda ta nie jest jedynie wygodnym środkiem transportu pomiędzy różnymi częściami Lizbony, ale również stanowi sama w sobie popularną atrakcję turystyczną. Platforma obserwacyjna na samej górze oferuje znakomite widoki na dzielnicę Baixa.
Santa Justia elevator view by CEE Explorer

Ponad 30 miradouro

Czy słyszałeś kiedyś o miradouro? To punkt obserwacyjny — specjalne miejsce wyznaczone na szczycie wzgórza Lizbony. Naciesz oczy widokiem z jednego (albo jeszcze lepiej z kilku) z tarasów widokowych na szczycie wzgórza, których jest tam ponad 30. Miasto jest również pełne barów i restauracji, które oferują wspaniałe widoki na miarę znakomitej obsługi. Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez CEE Explorera z hotelu Radisson Blu w Lizbonie!

Porada: wybierz swoje ulubione miradouro, zaopatrz się w lokalne portugalskie przysmaki i udaj się na punkt widokowy, aby nie przegapić zachodu słońca.

Radisson Blu Hotel Lisbon sunset by CEE Explorer

Bogate dziedzictwo muzyczne

Fado to gatunek muzyczny stanowiący nieodłączną część tożsamości kulturowej Lizbony. Zgodnie z tradycją fado charakteryzuje się smutną melodią i słowami, które często mówią o morzu i codziennym portugalskim życiu. Ten gatunek kojarzony jest z pubami, kawiarniami i restauracjami. Dzięki temu turyści mogą doświadczyć tej formy sztuki, socjalizując się z lokalnymi mieszkańcami. W dzisiejszych czasach przy brukowanych uliczkach Lizbony rozsianych jest wiele lokali, w których można posłuchać tej muzyki. Gdzie najlepiej udać się w tym celu? Do dzielnicy Alfama.

Fado music in Lisbon by CEE Explorer

Tętniące życiem osiedla

Kolorowa dzielnica Alfama to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie doświadczyć autentycznej lokalnej atmosfery tego miasta. Dzięki wielokolorowym domom i fasadom oraz wąskim alejkom to miejsce jest prawdziwym sercem Lizbony. To najstarsza dzielnica w mieście, co oznacza, że podczas popołudniowego spaceru można tu odkryć wiele perełek.

Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie Lizbony jest tramwaj. Wsiądź do kultowego tramwaju nr 28, symbolu miasta. Tramwaje Remodelado pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku. Każde inne miasto umieściłoby je w muzeum, ale Lizbona traktuje je jako nieodłączną część sieci transportu publicznego. Te zabytkowe tramwaje są nadal w użyciu, gdyż trasy, po których się przemieszczają nie są odpowiednie dla nowoczesnych tramwajów z uwagi na ostre zakręty i strome zbocza. Nie doświadczysz tego w żadnym innym mieście!

Pst! Jeśli interesuje Cię fotografia turystyczna, Różowa Ulica jest jednym z najbardziej wartych uwiecznienia na Instagramie miejsc w tym mieście.

Tram in Lisbon by CEE Explorer

Romantyczne pałace

Pałac Pena to wspaniała budowla mieszcząca się pomiędzy górami Sintra piętrzącymi się ponad miastem o tej samej nazwie. Ten zabytek znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO można bez problemu zobaczyć z Lizbony. Warto jednak wybrać się na jednodniową wycieczkę z Lizbony, aby zobaczyć z bliska ten pałac wraz z jego zielonymi ogrodami. Do miasta Sintra można łatwo dojechać pociągiem. Ten pałac zlokalizowany na drugim najwyższym punkcie w górach Serra da Sintra wymaga żmudnej wędrówki pod górę z zabytkowego centrum Sintry. Z tego powodu warto wsiąść do autobusu dla turystów nr 434 — przy trasie jego przejazdu znajduje się stacja kolejowa, centrum Sintry i Pałac Pena.

Pena Palace Lisbon by CEE Explorer

Wyjątkowe cuda architektury

Choć Lizbona jest znana głównie ze swojej zabytkowej atmosfery, niektóre z dzieł nowoczesnej architektury, które można tam znaleźć naprawdę zaskakują. Dla wielbicieli architektury opisaliśmy poniżej kilka ciekawych pozycji.

Piękne mosty

Most Vasco da Gamy jest najdłuższym mostem w Europie, który przebiega nad rzeką Tag, łącząc południową i północną część kraju. Most 25 kwietnia (25 de Abril) był pierwszym mostem zbudowanym w tym samym celu. Z obydwu mostów roztacza się wyjątkowy widok na miasto. Nie przegap pomnika Chrystusa Króla, który widoczny jest również podczas spaceru po promenadzie biegnącej wzdłuż rzeki Tag.

Vasco da Gama Bridge in Lisbon by CEE Explorer

Muzeum MAAT

Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii to obowiązkowa pozycja dla każdego wielbiciela sztuki i/lub architektury. W muzeum organizowane są wystawy krajowych i międzynarodowych współczesnych artystów, architektów i myślicieli. Nawet jeśli nie masz czasu na dłuższe zwiedzanie, konstrukcja tego budynku sama w sobie stanowi inspirujący widok.

MAAT Museum Lisbon by CEE Explorer

Poznaj malowniczą portugalską stolicę, zatrzymując się w hotelu Radisson Blu Hotel Lisbon i udostępnij swoje zdjęcia z podróży na Instagramie, dodając hashtag #RadissonBlu!

Aby zobaczyć więcej pięknych zdjęć autorstwa CEE Explorera, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po Chicago i Szanghaju

Podziel się z nami swoją opinią