Fotograficzny przewodnik po Belgradzie

Artystyczny, dumny i odważny Belgrad to metropolia o wielu twarzach. To jednocześnie jedno z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Ulice stolicy Serbii przesiąknięte są porywającą mieszanką, historii, kultury i tradycji. Właśnie dlatego zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy czerpią tyle radości z robienia tutaj zdjęć.
Po prostu wspaniałe! Pokażemy Wam nasze ulubione fotografie Belgradu. Czy uda się Wam powstrzymać się przed sięgnięciem po obiektyw? Przygotujcie aparaty i telefony, by uwiecznić niezapomniane belgradzkie widoki. Jednocześnie pamiętajcie, że warto czasami wyjrzeć zza obiektywu, bo zdjęcie nigdy nie zastąpi rzeczywistości...

1. Pałac Królewski
Pałac Królewski został wybudowany w latach 1924–1929 przez Jego Wysokość Króla Aleksandra I, który hojnie sfinansował budowę z własnego skarbca. Pałac, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na Wzgórze Dedinje, las Koszutnjak oraz belgradzkie góry Avalę i Topcider, otaczają pergole, parkowe tarasy, baseny i pawilony. Goście wchodząc tutaj mogą przenieść się w czasie i spacerować po renesansowych i barokowych pokojach władcy.

2. Galeria sztuki ulicznej
Belgrad stopniowo zmienia się w ogromną galerię street artu – liczba murali rośnie z dnia na dzień. Na te dzieła sztuki natknąć można się praktycznie wszędzie − w bocznych alejkach i szkolnych podwórzach, na budynkach, mostach i w licznych przejściach. A które dzieło najbardziej podoba się Wam?

3. Muzeum Nikoli Tesli
Muzeum Nikoli Tesli upamiętnia tego sławnego wynalazcę oraz inżyniera elektryki. Oprócz okresowo zmienianych wystaw można tu zobaczyć stałą wystawę poświęconą jego życiu i pracy. Naprawdę warto się tu wybrać. Trzymajcie aparaty w pogotowiu, by uchwycić z bliska prywatne przedmioty Tesli i wynalazki, które po stu latach nadal działają!

4. Tranzit Bar
W sercu Belgradu znajduje się jeden z najlepszych i najbardziej interesujących barów – Tranzit Bar. Szybko zyskał sławę zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów i stał się jednym z najważniejszych miejsc na mapie nocnego życia miasta. Unikalny design, duży wybór drinków oraz relaksująca atmosfera czynią z Tranzit Bar coś szczególnego pomiędzy barem, restauracją, klubem nocnym a… tak, tak, świetnym miejscem na robienie zdjęć!

5. Promenada nad Sawą i Ada Ciganlija
Belgrad to nie tylko miejsce, w którym Sawa łączy się z Dunajem, ale również miejsce, w którym tradycyjna kuchnia spotyka się z nowoczesnym street foodem. Zachęcamy do spaceru promenadą nad Sawą oraz do odwiedzenia popularnego Ada Ciganlija („belgradzkiego morza”), gdzie spróbować można serbskich przysmaków. Odpocznij, podaruj sobie chwilę zapomnienia i nie zapomnij zrobić kliku świetnych zdjęć.

6. Twierdza Kalemegdan
O imponującą fortecę Kalemegdan stoczono w historii ponad 115 bitew. Dziś jest ona częścią zabytkowego centrum miasta i jedną z głównych jego atrakcji. Na dawnych dziedzińcach twierdzy dziś rozciągają się rozległe parki i Belgradzkie Zoo.

7. Warsztat Jana Eugstera
Jan Eugster to współczesny artysta odlewnik, który opracował m.in. unikalne techniki tworzenia miedzianych reliefów o jakości przewyższającej konwencjonalne metody odlewnicze. Zyskał dzięki temu reputację człowieka, który dokonuje niemożliwego. Specjalizuje się w doradztwie i wspieraniu innych artystów, a własne trójwymiarowe prace wystawia w swoim belgradzkim warsztacie. Nie ma możliwości, żeby Wasze aparaty oparły się urokowi jego dzieł.

8. Cerkiew świętego Sawy
Z centrum miasta niedaleko jest do usytuowanej na szczycie wzgórza Cerkwi świętego Sawy. Położona jest na wzniesieniu i imponuje rozmiarami, dlatego trudno jest jej nie dostrzec niezależnie od tego, w którym zakątku miasta się znajdujemy. To największa świątynia w południowo-wschodniej Europie i jedna z największych cerkwi na świecie. Największe wrażenie robi po zmroku!

9. Radisson Blu Old Mill Hotel, Belgrad
Pozwolimy sobie coś zasugerować: belgradzki hotel Radisson Blu Old Mill. Zapraszamy do pierwszego designerskiego hotelu w Belgradzie o unikalnej stylistyce „industrial chic” - eleganckiego industrializmu. Hotel ten odzwierciedla atmosferę XIX wiecznego młyna. Murowane ściany, drewno i naturalnie wykończenia łączą się z nowoczesnym wystrojem. To rewelacyjne miejsce na robienie zdjęć dla amatorów architektury i wnętrz.

Podziel się z nami swoją opinią