Gdzie znaleźć najlepsze piwo w Rydze

najlepsze piwa w Rydze

W Rydze panuje boom na piwa rzemieślnicze przejawiający się wysypem interesujących i innowacyjnych lokalnych browarów oraz specjalizujących się w najznakomitszych łotewskich napitkach piwiarni, które pojawiają się w całym mieście niczym grzyby po deszczu. W ciągu ostatnich kilku lat to piękne miasto stołeczne pozbyło się złej sławy najlepszego miejsca na wieczory kawalerskie i stało się ekscytującym miejscem dla miłośników piw rzemieślniczych. Oto lista propozycji, które pomogą Ci znaleźć najlepsze piwo w Rydze.

Historia piwa na Łotwie

W XIX w. na obecnym terenie Łotwy funkcjonowało wiele browarów, w tym założony w 1865 r. browar Aldaris. Choć w 1940 r. warzono tam 8 mln litrów piwa, w kolejnych latach niepewna sytuacja polityczna negatywnie wpłynęła na wysokość produkcji.

Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę na początku lat 90. zeszłego wieku firma Aldaris została przejęta przez koncern Carlsberg. W tym czasie mniejsze łotewskie browary również zaczęły wytwarzać wysokiej jakości piwa, w tym ale i pilzner, kładąc fundamenty pod aktualny renesans przemysłu piwnego.

„Od 30 lat Ryga jest znana z produkcji jasnych piw w niemieckim stylu. Aldaris Porteris jest jednak jednym z niewielu nadbałtyckich porterów będącym w produkcji nieustannie od ponad 100 lat”, wyjaśnia Reinis Pļaviņš z browaru rzemieślniczego Labietis. „Piwa rzemieślnicze stają się coraz modniejsze, podobnie jak piwiarnie oferujące szeroki wybór piw”.

najlepsze piwo w Rydze

Gdzie znaleźć najlepsze piwo w Rydze

Naprawdę warto odwiedzić Rygę. To piękne nadbałtyckie miasto może poszczycić się zapierającą dech w piersi architekturą. Mieszkańcy są przyjaźni, a samo miasto nocą tętni życiem. Jednak na Łotwie w piciu alkoholu chodzi o coś więcej niż tylko imprezowanie do białego rana w stanie upojenia. Łotysze piją z przyjaciółmi i rodziną, spędzając miło czas przy kuflu pysznego ale. Brzmi zachęcająco? Oto miejsca, gdzie warto udać się na piwo w Rydze:

piwo w RydzeLabietis

Mikrobrowar i bar Labietis usytuowany jest w kreatywnej dzielnicy Rygi około 20 minut spacerem od hotelu  Radisson Blu Elizabete Hotel. To istny raj dla piwoszy. Labietis oferuje od 8 do 12 okresowo zmienianych lanych piw wytwarzanych z lokalnych składników. Pozwala to uzyskać charakterystyczny i wyjątkowy smak. Aby dokonać najlepszego wyboru, można zwrócić się o pomoc do dysponujących rozległą wiedzą pracowników baru (którzy również zajmują się warzeniem piwa). Reinis poleca najlepiej sprzedające się piwo w tym lokalu, Mežs. Opisuje je jako „mocniejsza wersja irlandzkiego Red Ale z jagodami jałowca, chmieloną na sucho czeskim chmielem”. Labietis ma również bar w zespole hal targowych Centrāltirgus, gdzie po obejrzeniu lokalnych produktów można zrelaksować się przy chłodnym piwie.

Folkklubs Ala Pagrabs

Ta tradycyjna karczma serwuje 28 lanych piw, w tym wiele łotewskich napitków i interesujących trunków, takich jak piwa żurawinowe i imbirowe. W tym podziemnym barze można również spróbować lokalnych specjałów (warto zamówić piwny talerz pełen chleba, sera i mięs) oraz posłuchać muzyki na żywo. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja podczas wizyty w stolicy Łotwy. Być może tam odkryjesz najlepsze dla siebie piwo w Rydze.

Beerfox/Callous Alus

W tym sklepie i barze prowadzonym przez amerykańskiego piwosza można zakupić zarówno setki różnych piw rzemieślniczych z całego świata, jak i lokalne piwa z łotewskiego browaru rzemieślniczego Malduguns. Można wybrać napitek w sklepie, a następnie rozkoszować się nim w piwiarni obok, albo napić się piwa z beczki. Warto spróbować jednej z edycji specjalnych lub zwrócić się o poradę do właściciela. Z pewnością znajdziecie tu nowego piwnego faworyta.

Taka

Bar Taka, położony jest przy najmodniejszej alei Rygi, Miera Iela (Peace Street). Oferuje przytulną i domową atmosferę. Nie dajcie się zwieść skąpemu oświetleniu i licznym obrazom zawieszonym na ścianach. To istny raj dla piwoszy, pełen interesujących piw rzemieślniczych. Zapraszamy na kufel lokalnie warzonego piwa lub domowego wina jabłkowego przy akompaniamencie dobrej muzyki w kameralnej atmosferze.

Muzeum Piwowarskie Aldaris

Mimo przejęcia przez koncern Carlsberg, Aldaris nadal wytwarza wysokiej jakości łotewskie piwa, a otwarte przez tę firmę Muzeum Piwowarskie na przedmieściach Rygi jest warte zwiedzenia. To muzeum, usytuowane przy jednym z czynnych browarów Aldaris, dokumentuje historię łotewskiego piwowarstwa i prezentuje proces warzenia piwa przy użyciu interaktywnych eksponatów. Po zwiedzeniu muzeum w sali degustacyjnej można spróbować niektórych z piw Aldaris, a w cieplejsze dni rozkoszować się nimi na jednym z tarasów.

Zachęcamy do odwiedzenia Rygi i odkrycia swojego ulubionego piwa. A dla tych, którzy wybierają się do Belgradu, polecamy fotograficzny przewodnik po stolicy Serbii.

Podziel się z nami swoją opinią