Miasto świateł w zupełnie nowej odsłonie

Eiffel Tower Paris, by Sebastien Nagy

Czym byłby Paryż bez swoich najbardziej znanych obiektów: wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego… Zabytki Paryża, jednego z 5 najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie, cieszą się mianem kultowych, a wiele z nich rozpoznawanych jest na całym świecie. Bez wątpienia Paryż zasłużył na swoją reputację jako jedno z najbardziej wartych odwiedzenia miast. Jak tu pięknie! Postanowiliśmy pokazać Ci miasto z zupełnie nowej perspektywy za pośrednictwem fantastycznych zdjęć. Aby tego dokonać zwróciliśmy się o pomoc do fotografa miejskiego Sebastiena Nagy'ego. Jego prace różnią się nieco od typowych zdjęć, które można znaleźć w broszurach turystycznych.

Łuk Triumfalny — gwiazda miasta

Łuk Triumfalny, lub jak nazywają go Francuzi, L’Arc de Triomphe… to istny triumf architektury! Oficjalna francuska nazwa tej atrakcji brzmi: l'Arc de Triomphe de l'Étoile, gdyż znajduje się ona na środku placu Charlesa de Gaulle'a, dawniej zwanego placem Place de l'Étoile. Pamiętając, że „etoile” to francuskie słowo oznaczające „gwiazdę”, spójrz na poniższe zdjęcie Nagy'ego, aby zrozumieć skąd zaczerpnięto inspirację dla nazwy tego placu: jest to centralny punkt, od którego odchodzi dwanaście głównych alei. Uważa się go za główny element tak zwanej Axe Historique, osi łączącej najbardziej znane zabytki i arterie Paryża. Czytaj dalej, aby odkryć niektóre z nich poniżej!

Arc de Triomphe Paris by Sébastien Nagy

Przepiękna symetria Pól Elizejskich

Zaplanuj odwiedzenie Łuku Triumfalnego, aby nacieszyć oczy panoramicznymi widokami na przepiękne Pola Elizejskie — spróbuj dostać się tam o zachodzie słońca, aby uchwycić widoki takie jak ten autorstwa Nagy'ego. Zapewne najsłynniejsza aleja na świecie, Pola Elizejskie, słynie dziś z teatrów, kawiarni i luksusowych sklepów. Organizowane są tam również ważne wydarzenia, takie jak coroczna parada wojskowa z okazji Dnia Bastylii oraz finisz Tour de France. Stanowi ona idealny przykład zamiłowania Francuzów do symetrii. Co ciekawe, do czasów rządów Ludwika XIV w tym miejscu mieściły się głównie starannie pielęgnowane ogrody w tradycyjnym francuskim symetrycznym stylu, początkowo utworzone jako przedłużenie ogrodów Jardin des Tuileries (które swoją drogą również są warte odwiedzenia z uwagi na swoją fotogeniczność). Spacerując wzdłuż tej alei podczas eleganckich zakupów spróbuj wyobrazić sobie, jak mogła wyglądać w XVIII wieku! Tak na marginesie, nazwa „Pola Elizejskie” wywodzi się od Elizjum, co sugeruje, że ktoś kiedyś musiał myśleć, że ta aleja jest niczym niebo na ziemi. Czy już Cię przekonaliśmy?

Champs Elysees Paris, by Sébastien Nagy

Uwielbiana przez wszystkich Piramida Luwru

Czy wiesz, że Piramida Luwru została zaprojektowana pod kątem rosnącej liczby osób odwiedzających mieszczące się w niej muzeum? Budowa głównego dziedzińca Luwru, charakteryzującego się przezroczystą geometryczną architekturą została zlecona przez prezydenta François Mitteranda w 1983 r., a jego konstrukcja dała początek wieloletniej zaciętej dyskusji, obracającej się głównie wokół estetyki: modernistyczna stylistyka została skrytykowana za brak spójności z klasycznym francuskim renesansowym stylem i historią jednego z najbardziej celebrowanych muzeów sztuki. Dziś Piramida stałą się jedną najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Uwiecznienie jej jest nie lada wyzwaniem z uwagi na tłumy turystów usiłujących zrobić sobie selfie. Nie da się ukryć, że to miejsce warte zamieszczenia na Instagramie. Wskazówka dla amatorów fotografii: zaplanujcie wycieczkę po zmroku, jak nasz fotograf miejski przed zrobieniem tego zdjęcia. Gra świateł jest po prostu fantastyczna.

Louvre pyramid by Sébastien Nagy

La Défense dla wielbicieli architektury

La Défense. Brzmi dość groźnie, czyż nie? Jeśli nazwa ta kojarzy Ci się z imponującymi budynkami i nowoczesną architekturą, Twoje skojarzenia są słuszne.La Défense w Paryżu to ważna dzielnica biznesowa usytuowana przy najbardziej wysuniętej na zachód części Axe Historique. Dzielnica ta zawdzięcza swoją nazwę usytuowanemu tam pomnikowi, który upamiętnia żołnierzy broniących Paryża podczas wojny francusko-pruskiej. Dziś słynie głównie wśród turystów ze skrzących się w słońcu drapaczy chmur w przeróżnych kształtach. Warto wybrać się na spacer po tej okolicy, aby na chwilę przenieść się z zabytkowego Paryża do tętniącego życiem centrum biznesowego. Wszystkim wielbicielom architektury polecamy pomnik Grande Arche. Musisz wyskoczyć na zakupy?Polecamy też 4 Temps mall — największą galerię handlową we Francji.

La Défense Paris, by Sébastien Nagy

Wieża Eiffla, globalna ikona kultury

Oczywiście nie sposób pominąć Wieży Eiffla. Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie należy również do najchętniej fotografowanych. Ta wspaniała nocna kompozycja Sebastiena Nagy'ego ujmuje zarówno piękno Wieży Eiffla, jak i Łuku Triumfalnego.

Pobyt w dzielnicy Paryża Boulogne-Billancourt

Hotel Radisson Blu Hotel Paris Boulogne usytuowany na zachód od Paryża stanowi idealną bazę wypadową dla podróżujących, którzy pragną zatrzymać się na czarujących paryskich przedmieściach umożliwiających łatwy dostęp do głównych części miasta. Natomiast jeśli pragniesz połączyć wyjazd służbowy z przyjemnością, zapewne ucieszy Cię położenie tego hotelu w niedalekiej odległości od zachodniej dzielnicy biznesowej oraz znakomite połączenie ze słynnymi atrakcjami, takimi jak Wieża Eiffla oraz Pola Elizejskie. Pst! Odkryj nową stylizację tego hotelu!

Radisson Blu Paris Boulogne terrace

Zapraszamy do lektury naszych nowych postów o Brukseli i Chicago, w których zobaczyć można jeszcze więcej zdjęć autorstwa Sébastiena Nagy'ego.

Podziel się z nami swoją opinią