Nad Wilnem w balonie na gorące powietrze

Hot air balloons flying over Vilnius

Puść wodze fantazji i wyobraź sobie, że unosisz się nad największą średniowieczną starówką w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas podniebnego przelotu można podziwiać piękną architekturę i zielone parki, niczym ptak szybujący w powietrzu. Tu wszystkie zmartwienia odchodzą w zapomnienie. Tobie pozostaje wdychanie orzeźwiającego powietrza podczas podziwiania przesuwających się pod Twoimi stopami litewskich krajobrazów. Jedynym dźwiękiem przerywającym ciszę jest szum palnika podgrzewającego powietrze w balonie, który powoli wznosi się i opada… To nie sen. Udaj się na lot balonem na gorące powietrze nad Wilnem z naszym przewodnikiem!

Dlaczego Wilno jest najlepszym miejscem na pierwszy lot?

Wakacje to w Wilnie prawdziwy sezon na loty balonem. Na przestrzeni lat miasto zasłynęło z ogromnej ilości balonów, które można tu zobaczyć. W odróżnieniu od innych miast balony w Wilnie mogą przelatywać tuż nad zabytkową starówką.

Sunny Vilnius Old Town aerial view

Najczęstsze pytania na temat lotów balonem

Pyt.: Z jak dużym wyprzedzeniem trzeba zarezerwować przelot?

Odp.: Przeloty należy rezerwować z jak największym wyprzedzeniem, gdyż jest to popularna forma spędzania wolnego czasu, a lot wymaga sporo planowania (patrz akapit poświęcony warunkom pogodowym). Zalecamy jak najszybsze skontaktowanie się z jedną z wielu firm oferujących loty balonem tuż po tym, jak poznasz termin swojego wyjazdu.

Pyt.: Czy mam się obawiać o zawroty głowy?

Odp.: Osoby cierpiące na lęk wysokości nie mają się czego bać! O dziwo ten problem nie dotyczy balonów. Loty balonem są bardzo łagodne, a kosze stabilne.

Pyt.: Co z warunkami pogodowymi?

Odp.: Balony latają tylko przy stabilnych warunkach pogodowych, a organizatorzy są bardzo wymagający w odniesieniu do warunków, przy których można bezpiecznie wzbić się w powietrze. Wybrana firma będzie na bieżąco informować Cię o wszystkich zmianach, ale należy wziąć pod uwagę możliwość przesunięcia lotu w czasie. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Należy również zauważyć, że większość balonów startuje rano lub wieczorem — to idealne warunki do podziwiania wschodów lub zachodów słońca!

Pyt.: Co na siebie założyć?

Odp.: Należy ubrać się wygodnie i zadbać o nakrycie głowy, aby zabezpieczyć się przed ciepłem palnika znajdującego się ponad koszem. Nie należy obawiać się, że będzie za zimno. Należy ubrać się stosownie do pogody panującej na ziemi. Uwaga: Należy unikać nylonowych kurtek oraz wysokich obcasów!

Pyt.: Czy można robić zdjęcia?

Odp.: Oczywiście! Ale pod jednym warunkiem: trzeba je udostępnić na Instagramie z hashtagiem #RadissonBlu!

Nigdy nie wiadomo, gdzie balon wyląduje, więc lądowaniu często towarzyszą nie lada przygody. Pamiętaj, że przygotowanie do lotu i lądowanie często również jest częścią całej atrakcji, więc może okazać się, że potrzebna będzie Twoja pomoc.

Podziwianie balonów

Jeśli nie interesuje Cię sam lot, warto wybrać się w miejsce, z którego balony startują. Oto kilka miejsc w Wilnie, gdzie często można zobaczyć startujące balony:

– duże pole naprzeciwko Baltasis (Mostu Białego)

– obszar pod basteją muru obronnego

– park Vingio Parkas, pole obok sceny koncertowej

Czasy wylotów można znaleźć w Internecie oraz na większości stron facebookowych firm oferujących loty.

Inflation of hot air balloon

Pokój z widokiem w Wilnie

Najlepszy widok na te cukierkowo-kolorowe „latające wykrzykniki” roztacza się jednak z okna Twojego pokoju hotelowego. Zobacz to na własne oczy. Oto zdjęcie #BluView wykonane z okna hotelu Radisson Blu Hotel w Wilnie! Możesz też zobaczyć nadawany  na żywo obraz  z kamery internetowej, aby sprawdzić aktualny widok i pogodę.

Vilnius balloons April

Odkryj Wilno z lotu ptaka dzięki Radisson Blu!

Podziel się z nami swoją opinią