Najbardziej magiczne jarmarki bożonarodzeniowe świata

jarmarki bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami… Nie ma chyba lepszego sposobu na wejście w ten nastrój niż wycieczka do miast gdzie organizuje się tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe. Oto nasz ranking pięciu najbardziej czarujących świątecznych jarmarków na świecie. Wesołych Świąt!

Paryż: świąteczny splendor i urok zakupów

Magiczna i urzekająca, największa aleja na świecie w okresie świątecznym zostaje bogato przystrojona światełkami. Jarmarki bożonarodzeniowe w Paryżu to prawdziwe cuda! Tegoroczne włączenie świątecznego oświetlenia na Polach Elizejskich z udziałem Anne Hidalgo, burmistrza Paryża i aktorki Lily Rose Depp, sponsora imprezy, odbędzie się 22 listopada. Aby jeszcze bardziej poczuć świąteczną magię w Paryżu, trzeba obejrzeć witryny paryskich centrów handlowych. Są one fantastyczną atrakcją dla dzieci i dorosłych – w centrum handlowym Printemps zostaną zainaugurowane przez Nicole Kidman, a w Galeries Lafayette przez Beth Ditto. To idealny sposób na dodanie magicznego akcentu paryskiemu zakupowemu szaleństwu.

jarmarki bożonarodzeniowe

Budapeszt: autentyczna atmosfera

Jeśli lubisz rustykalną i autentyczną atmosferę, jarmarki bożonarodzeniowe w Budapeszcie są dla Ciebie. Budapeszt jest znany nie tylko ze swoich licznych uzdrowisk i źródeł termalnych, ale także ze względu na szczególnie urokliwy jarmark bożonarodzeniowy. Odbywający się na starym mieście na wspaniałym placu Vörösmarty jarmark stanowi próbę zachowania autentycznej węgierskiej sztuki ludowej, oferując tradycyjne, wysokiej klasy artystyczne wyroby rzemieślnicze – od dmuchanego szkła i robionych na drutach dzianin po rzeźby w drewnie i wyroby garncarskie. Znajdziesz tu ludowe instrumenty muzyczne, ozdobne kosze, ceramikę i wiele innych atrakcyjnych towarów. Również jedzenie jest tu autentyczne – spróbuj świeżo przygotowanego ponczu prosto z kotła, skosztuj węgierskich ciast, takich jak „Kuros kalacs” w kształcie komina lub spróbuj regionalnych przysmaków takich jak gulasz z suszonymi śliwkami oraz kanapki z pieczoną baraniną i kremem z pieczonej papryki.

jarmarki bożonarodzeniowe

Moskwa: Luksusowa jazda na łyżwach 

Uwielbiasz tę magiczną świąteczną atmosferę? Zatem Moskwa będzie dla Ciebie idealnym miejscem - zobacz tutejsze jarmarki bożonarodzeniowe. Każdej zimy zamienia się ona w śnieżną, bożonarodzeniową krainę ze wspaniale udekorowanymi choinkami i instalacjami świateł zaprojektowanymi przez międzynarodowych artystów. Na Kremlu można na przykład podziwiać prawdziwą choinkę o wysokości aż 30 metrów. Moskwa po prostu tryska energią: w rosyjskiej stolicy znajduje się 45 lodowisk usytuowanych w 30 parkach. To łącznie 107 000 metrów kwadratowych lodu do jazdy na łyżwach! Tej rozrywce można oddać się nawet na kultowym Placu Czerwonym. Największe lodowisko, o powierzchni 18 000 metrów kwadratowych, znajduje się w parku Gorkiego, a pełne okrążenie go zajmuje około 15 minut. Kolejną atrakcją są oświetlone trasy narciarskie i zjeżdżalnie lodowe. Atrakcje jarmarku bożonarodzeniowego w Moskwie mają charakter międzynarodowy: są tu stoiska poświęcone różnym regionom świata, gdzie odwiedzający mogą skosztować tradycyjnych świątecznych potraw z całego świata, od belgijskich gofrów po niemiecki Bratwurst.

jarmarki bożonarodzeniowe

jarmarki bożonarodzeniowe

Drezno: jarmarki bożonarodzeniowe z tradycją

Drezno, znane również jako „Florencja nad Łabą”, szczyci się najstarszym bożonarodzeniowym jarmarkiem w Niemczech, Striezelmarket, którego historia sięga 1434 roku. Znajduje się on w sercu pięknej, starej dzielnicy miasta, na placu Altmarkt i jest otoczony różnymi tematycznymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, rozciągającymi się do głównego dworca kolejowego i Albertplatz. Główną atrakcją jest najwyższa piramida bożonarodzeniowa na świecie i największy na świecie dziadek do orzechów. Będąc w tym mieście nie zapomnij skosztować lokalnego świątecznego Stollen – tradycyjnego ciasta wykonanego z posiekanych kandyzowanych i suszonych owoców, orzechów i przypraw oraz posypanego cukrem pudrem. Wiadomo – możesz tu też zrobić zakupy świąteczne. Odkryj tradycyjne rękodzieła, takie jak koronki z Plauen i cynowe naczynia z Freiberga. Jeśli uwielbiasz autentyczne rękodzieła, znajdziesz tu prawdziwe skarby.

jarmarki bożonarodzeniowe

Wiedeń: bajkowy świat dla rodzin

Wiedeń uwielbia Święta Bożego Narodzenia. W okresie zimowym wszystkie jego najpiękniejsze place zamieniają się w magiczne jarmarki świąteczne, a aromat świątecznych wypieków i gorącego ponczu wprowadza wspaniały nastrój. Barokowa architektura dopełnia tej baśniowej atmosfery. Wysoki, oświetlony świecami łuk wita gości przy wejściu na Plac Ratuszowy, na którym mieści się co najmniej 150 stoisk oferujących upominki, ozdoby choinkowe, wyroby rzemieślnicze i kulinarne smakołyki z mocnym akcentem regionalnym, od naleśników ziemniaczanych i pierników po pieczone kasztany. W tym roku nawet legendarny bulwar Ringstraße rozbłyśnie bożonarodzeniowymi lampkami, a po raz pierwszy jest tu też lodowisko curlingowe i do jazdy na łyżwach. Jeśli przyjeżdżacie z dziećmi, udajcie się do Volkshalle w Ratuszu, gdzie najmłodsi będą mogli dekorować pierniki, wykonywać różne przedmioty artystyczne i napisać list do Mikołaja. Dzieci pokochają także zaczarowany Rathauspark, który oferuje przejażdżki na kucykach, karuzelę i wiele innych atrakcji.

jarmarki bożonarodzeniowe

Teraz wycieczkę na jarmark bożonarodzeniowy możesz podarować w prezencie.

jarmarki bożonarodzeniowe

Podziel się z nami swoją opinią