Narodziny fotela Egg™

Blue Egg chair

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej kultowych foteli w historii designu. Został on wykorzystany w filmach takich jak beatlesowski „Help!”, „Austin Powers” czy „Zoolander”. Połączenie stylu retro z futurystyczną stylistyką w projekcie duńskiego architekta Arne Jacobsena na stałe wpisało się w kulturę popularną i życie codzienne.

Egg chair

Nie każdego dnia rodzą się kultowe dzieła sztuki. Poznaj historię fotela Egg™ i dowiedz się, jak wielkiego kunsztu wymaga stworzenie każdego z tych małych dzieł nowoczesnego designu…

Meble Egg™, Swan™ i Swan Sofa™  zostały zaprojektowane przez Jacobsena w 1958 r. dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Obiekt ten miał być pierwszym designerskim hotelem na świecie, dlatego Arne Jacobsen, pomimo napiętego grafiku architekta i projektanta mebli, chciał swoimi projektami zagwarantować, że wnętrze hotelu będzie wzbudzało podziw międzynarodowych gości korzystających z pobliskiego lotniska i samego hotelu. Jacobsen chciał skontrastować odważne architektoniczne linie fasady budynku z komfortowym i relaksującym wnętrzem w odcieniach szarawych zieleni i pięknymi naturalnymi krągłościami.

Blue Egg chair

Prace nad projektem Arne Jacobsen rozpoczął wraz z twórcą modeli Sandorem Perjesi w swoim wakacyjnym domu – pracowali oni nad gipsowym modelem, stopniowo dodając i spiłowując gips tak, żeby uzyskać idealny kształt. W połowie lat 50. Fritz Hansen nabył prawa do produkcji uformowanych obitych tapicerką mebli ze Styroporu, materiału znakomicie nadającego się do wytrzymałego i jednocześnie eleganckiego projektu Jacobsena. Tak narodził się fotel Egg™. Po raz pierwszy został on zaprezentowany na wystawie Formes Scandinaves Exhibition w paryskim Musée des Arts Décoratif w listopadzie 1958 r. jako propozycja mebli Jacobsena dla hotelu SAS Royal.

Egg chair room

W fotelu Egg™ wszystko jest unikalne, włącznie z obiciem. Szwy wykonane są ręcznie, dlatego nie ma dwóch identycznych szwów – podążają one za rytmem i tempem tapicera, który dba o idealne dopasowanie materiału na szkielecie. Każdy fotel Egg™ obity tkaniną ma ponad 500 ręcznie wykonanych szwów. A ile zatem ma skórzany fotel Egg™? Ponad 1 100!

Egg chairs

Podstawa fotela Egg™ była początkowo jednoczęściowym wyprofilowanym elementem wykonanym z aluminium, ale od 1975 r. stosuje się dwuczęściowe cylindry zapewniające lepszą stabilność i zakres ruchu.

Egg chair dark room

Chociaż pierwotnie fotel Egg™ był wykonany ze Styroporu, szkielet nowoczesnego fotela wykonany jest z poliuretanu z krawędziami wzmocnionymi włóknem szklanym.  Wyściełany jest od przodu miękką pianką, a z tyłu warstwą waty. Wyściełane szkielety mogą zostać następnie obite rozmaitymi materiałami w różnych kolorach i odcieniach tak, żeby idealnie pasowały do wystroju wnętrza.

Nikogo nie dziwi, że kultowe i ponadczasowe wzornictwo fotela Egg™ jest czymś, czym z dumą chcemy się dzielić z gośćmi Radisson Blu na całym świecie. Już wkrótce udostępnimy informacje na temat nowego ekscytującego projektu Blu, który pomoże celebrować nasz entuzjazm dla wspaniałego wzornictwa i ekscytujących możliwości z nim związanych...

Szukasz innych kultowych projektów od Radisson Blu jako inspiracji dla swoich własnych? Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na temat wspaniałego wzornictwa i architektury na naszym blogu oraz do dzielenia się z nami Waszymi projektami na Twitterze i Instagramie, dodając hashtag #RadisonBlu!

Podziel się z nami swoją opinią