Nieznana historia hoteli Radisson Blu

1903

Czasami za sprawą idealnie odnowionych murów zapominamy, że piękne fasady, luksusowe hole i pięknie zaprojektowane pokoje skrywają wspaniałe historie. Za każdymi drzwiami Radisson Blu mogło mieć miejsce wiele historycznych wydarzeń. Zapraszamy zatem do naszego „wehikułu czasu” i do wysłuchania inspirujących historii o hotelach Radisson Blu. Kto wie, może nawet przy okazji pogłębisz swoją wiedzę historyczną.

Petersburskie rozdroża

Słynny hotel Radisson Royal Hotel w Petersburgu, usytuowany na skrzyżowaniu alei Newski Prospekt i Władymirski Prospekt od wielu lat utożsamiany jest z najwyższym poziomem luksusu. Ten narożny gmach został wzniesiony pod koniec XVIII wieku, a jego historia jest ściśle powiązana z historią całego miasta. Początkowo budynek był parterową budowlą drewnianą. Warto zwrócić jednak uwagę na jego lokalizację. Tuż przy nim znajdował się tzw. pchli targ, gdzie pracy szukała tłumnie przybywająca do miasta stołecznego biedota. Skrzyżowanie tych dwóch alei dzieliło miasto na część przeznaczoną dla klasy średniej oraz część przeznaczoną dla arystokracji, której członkowie przechadzali się po alei Newski Prospekt.

Za czasów Puszkina dobudowano czwartą kondygnację. Goście zatrzymujący się w tym hotelu traktowani byli niczym członkowie rodziny królewskiej, a popularność hotelu zaczęła rosnąć. Po długiej zagranicznej podróży w 1834 roku zatrzymał się tu na przykład znany kompozytor, Michaił Glinka. Apartament, w którym mieszkał ze swoją siostrą był tak przestronny, że zmieściły się tam trzy fortepiany gabinetowe.

Po nadejściu komunizmu hotel został zamknięty, a hotelowa restauracja, pomimo ogromnego rozmiaru, służyła za zwykłą stołówkę pracowniczą. Budynek odzyskał swoją świetność w 2001 r., kiedy to firma Radisson otworzyła w nim na nowo hotel. Fasady budynku zostały skrupulatnie odnowione na podstawie XIX-wiecznych rysunków, a wyposażenie wnętrza zostało zaprojektowane zgodnie z odpowiednimi standardami. Teraz przy skrzyżowaniu alei Newski Prospekt i Władymirski Prospekt znów można znaleźć to, co w Petersburgu najlepsze.

Radisson Royal Hotel St Petersburg 18th century

Pst! Interesujesz się designem? Poznaj ciekawe historie związane z designem podczas spotkań Design Talks.

Pod dębami w Bratysławie

W centrum miasta piękna jasna fasada hotelu Radisson Blu Carlton Hotel w Bratysławie dumnie góruje nad brzegami Dunaju. Podobno właśnie tutaj Juliusz Verne dokończył ostatnie rozdziały powieści „Tajemnicza wyspa”. Budynek ten sięga historią do XIII wieku, kiedy to mieściła się w nim gospoda. Pięćset lat później stajnie zostały zaadaptowane na hotel, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu brzmi „Pod Trzema Zielonymi Drzewami”, gdyż na dziedzińcu rosły trzy rozłożyste dęby.

Radisson Blu Carlton Bratislava

Brukselska historia

Choć na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się zaledwie garstka hoteli, Radisson Blu Royal w Brukseli jest jednym z nich. Atrium hotelu udekorowane jest odnowionymi fragmentami murów obronnych Brukseli z 1134 r., które wówczas wznosiły się na wysokość ośmiu metrów. W hotelu Radisson Blu Royal miejsce miało wiele doniosłych wydarzeń. To tu na przykład w 1830 r. rozpoczęła się Rewolucja Belgijska, która doprowadziła do rozdzielenia Belgii i Holandii na dwa państwa. Ściśle rzecz ujmując, wszystko rozpoczęło się w Operze La Monnaie usytuowanej nieopodal hotelu Radisson Blu Royal podczas opery pt. „Niema”. Widzowie zafascynowani nacjonalistycznym duchem wylegli na plac przed hotelem, skoordynowali plany i rozpoczęli walkę o suwerenność swojego państwa.

Radisson Brussels Atrium

Włochy w Wilnie

W najstarszym hotelu w Wilnie, Radisson Blu Royal Astoria Hotel, czas zawsze płynie wolniej. Wybudowano go w XIV wieku na skrzyżowaniu głównych ulic tego miasta, na końcu szlaku wiodącego z  Krakowa. Gości nigdy nie brakowało. W średniowieczu Wilno znane było jako jedno z najlepiej prosperujących miast w Europie Wschodniej i stałe miejsce zamieszkania wielu wybitnych naukowców, humanistów, architektów itp. Gdy włoscy właściciele odbudowali hotel, zaczął on szybko przechodzić z rąk do rąk. Należał do ważnych mieszkańców tego miasta, w tym kilku burmistrzów. W XIX w. budynek ten został zakupiony przez bogacza, Algirdasa Vagnerisa, który zmienił jego nazwę na Hotel Italja. Jego syn, Vitoldas, przeprowadził szeroko zakrojoną renowację hotelu i dodał czwartą kondygnację, nadając budynkowi charakterystyczny neobarokowy styl. Fasada hotelu zachowała się do dziś.

Radisson Blu Astoria facade

Sprawiedliwość w Nantes

Do niedawna we francuskim mieście Nantes nie można było znaleźć nawet jednego hotelu światowej klasy. Problem ten został rozwiązany w 2012 r., kiedy to dawny Pałac Sprawiedliwości został zaadaptowany na okazały hotel, Radisson Blu Hotel w Nantes. Pałac ten został pierwotnie wzniesiony w XIX w. Oprócz sal rozpraw mieściła się tam siedziba żandarmerii (francuskiego organu ścigania), a w przylegającym do niego budynku znajdowało się więzienie. W 1992 r. francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało przetarg na nową siedzibę dla wymiaru sprawiedliwości w Nantes, a Pałac Sprawiedliwości nie był przez pewien czas użytkowany. Adaptacja na hotel była nie lada wyzwaniem. Architekci zrobili co w ich mocy, aby zachować zabytkowy wygląd tego ogromnego gmachu.

Radisson Blu Hotel Nantes facade

Islandzka winda

Na koniec kilka słów na temat skromnego (w porównaniu z pozostałymi hotelami), ale dostojnego schronienia dla znużonych podróżników w stolicy Islandii. W 2019 r. hotel Radisson Blu 1919 w Reykjaviku będzie obchodził swoje setne urodziny.Początkowo w budynku zaprojektowanym przez Guðjóna Samúelssona mieściła się siedziba największej na Islandii firmy produkującej statki parowe. Warto wspomnieć, że budynek ten wyposażono w pierwszą w tym kraju windę. Natomiast w 2005 r. budynek został zaadaptowany na hotel.

Radisson Blu Hotel Reykjavik 1919

Odkryj ponad 400 wyjątkowych hoteli na całym świecie dzięki Radisson Blu!

Podziel się z nami swoją opinią