Odkryj jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

jarmark bożonarodzeniowy

W okresie świątecznym stolica Czech zamienia się w bajkową zimową krainę. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze to okazja do zakupów, skosztowania wspaniałych smakołyków i nie tylko...

W Pradze co roku odbywają się najbardziej imponujące w Czechach jarmarki świąteczne - lub jak nazywają je mieszkańcy: „vánoční trhy”.

jarmark bożonarodzeniowy

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze - urok Starego Miasta

Stare Miasto w Pradze zachwyca bez względu na porę roku. Jednak  Boże Narodzenie jest tu niczym w bajce. Dzięki zabytkowym budynkom, brukowanym uliczkom i przytulnym butikom jest to miejsce wręcz wymarzone dla kolorowych jarmarków. Od końca listopada do początku stycznia zabytkowy plac w sercu Starego Miasta jest bożonarodzeniowym rajem. Każdego roku ustawiana jest tu ogromna choinka pochodząca z północnych Karkonoszy, która każdego wieczora oświetla przechodniów swoim blaskiem.

jarmark bożonarodzeniowy

jarmark bożonarodzeniowy

Ciekawą atrakcją jarmarku na Starym Mieście jest dla zwiedzających, a szczególnie dla dzieci, bożonarodzeniowa szopka i stajenka. Znajdują się w niej żywe zwierzęta – jak osiołki i kozy. Jest też scena, na której odbywają się koncerty kolęd i świąteczne występy. W czasie spaceru po nastrojowym jarmarku bożonarodzeniowym w Pradze przyjemnie jest spędzać czas na delektowaniu się smakiem lokalnych potraw. To też świetne miejsce do wyszukania upominków dla najbliższych. Sprzedawcy na stoiskach w zdobionych drewnianych chatkach oferują dosłownie wszystko — od biżuterii i wyrobów szklanych po tradycyjne lalki i ozdoby świąteczne. Można tu także znaleźć dzieła lokalnych rzemieślników i zabrać do domu czeskie świąteczne potpourri. Spacerując po jarmarku, można się rozgrzać i cieszyć smakiem pieczonej szynki, czeskich ciasteczek bożonarodzeniowych, ciepłych i słodkich ciast oraz aromatem grzanego wina.

jarmark bożonarodzeniowy

jarmark bożonarodzeniowy

Polecamy wycieczkę na wieżę Ratusza Staromiejskiego, aby w nocy podziwiać rozświetloną panoramę Pragi i jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Starego Miasta.

Idealne prezenty

W odległości krótkiego spaceru od Rynku Starego Miasta, na placu Wacława organizowany jest drugi popularny praski jarmark bożonarodzeniowy. Od końca listopada do początku lub połowy stycznia rozstawiane są tam stragany z ręcznie wykonywanymi upominkami. Królują tu metaloplastyka, ceramika, świece, czapki i koronki. Choć nieco mniejszy od jarmarku na Rynku Starego Miasta, jest równie piękny, a jego główną ozdobę stanowi ogromna, migocząca choinka. Oprócz stoisk z upominkami można tu delektować się gorącymi i zimnymi potrawami i napojami, w tym słynnymi czeskimi piwami i babeczkami.

jarmark bożonarodzeniowy

W grudniu, zazwyczaj aż do Wigilii, w Pradze można znaleźć też mniejsze jarmarki. Na Placu Republiki odbywa się bożonarodzeniowy jarmark, na którym sprzedawane są upominki i jedzenie. Mieszkańcy Pragi często robią zakupy także na Placu Pokoju — gdzie co roku otwiera się pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w Pradze. Na początku grudnia na terenie centrum wystawowego Holešovice odbywa się coroczny jarmark świąteczny, na którym sprzedawane są wyroby wykonywane ręcznie przez lokalnych producentów i artystów.

jarmark bożonarodzeniowy

Podziel się z nami swoją opinią