Odkryj średniowieczny Gdańsk

Gdansk facade

Gdańsk to prężnie rozwijające się miasto wypełnione po brzegi zabytkowymi budynkami i atrakcjami. Zapraszamy na spacer polecanym przez nas szlakiem, który pozwoli Wam zobaczyć najważniejsze i najpopularniejsze zabytki średniowiecznej części tego miasta.

Od zamierzchłych czasów Gdańsk pełni funkcję głównego miasta portowego Polski i stanowi jedną z największych aglomeracji w kraju. Kultura i budynki opowiadają historie różnych epok miasta — czasów przynależności Gdańska do Polski i Niemiec, rządów autonomicznych Wolnego Miasta i czasów II wojny światowej.

1. Gdańsk Główny

Gdankst glowny

Nasza podróż rozpoczyna się na stacji kolejowej Gdańsk Główny — w najważniejszym punkcie komunikacyjnym miasta. Ta piękna konstrukcja, pierwotnie wzniesiona pod koniec XIX wieku została wraz z większą częścią miasta zniszczona przez wojska rosyjskie pod koniec II wojny światowej. Stację Gdańsk Główny odbudowano po wojnie według tego samego wspaniałego projektu, co stację kolejową we francuskiej Alzacji.

2. Stocznia Gdańska

Gdansk shipyard

Stocznia Gdańska wielokrotnie potwierdzała swoją pozycję niezwykle ważnego elementu miasta. Jej bogata historia przenosi nas w czasy Zakonu Krzyżackiego, Ligi Hanzeatyckiej oraz rozbudowy dokonanej przez króla Polski. Jest to główny port i centrum stoczniowe w Polsce, w którym budowano pierwsze żelazne statki. Po 1970 r. czasy niepewności i niezgody doprowadziły tutaj do wzniecenia demonstracji przeciwko władzom komunistycznym w imię solidarności Polaków. Dało to podwaliny pod utworzenie słynnego związku zawodowego „Solidarność”. Warto udać się pod Pomnik Poległych Stoczniowców oraz na Plac Solidarności, które upamiętniają bohaterskich demonstrantów.

Odwiedzającym stocznię polecamy także nowoczesne Muzeum Solidarności, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii miasta.

3. Kościół św. Katarzyny

Kościół ten, który pierwotnie służył protestantom, został przejęty przez katolików po 1945 roku. Pochodzi z XII wieku i jest najstarszym kościołem, który zachował się w Gdańsku. W jego krypcie zobaczyć można stare słowiańskie grobowce. Pomimo fascynującej historii i piękna tego starego budynku, główną atrakcją jest bez wątpienia zestaw 49 dzwonów zrekonstruowanych przez Polaków i Niemców w ramach powojennego programu współpracy polsko-niemieckiej.

4. Brama Żuraw

Gdansk medieval crane

Z pewnością jednym z ciekawszych zabytków miasta jest średniowieczny żuraw w wybudowany w 1367 roku. Budynek ten, który wielokrotnie ucierpiał w wyniku pożarów, został w obecnej formie zrekonstruowany w połowie XX wieku. Początkowo był używany do załadunku i budowy statków, obecnie stanowi część Narodowego Muzeum Morskiego. Żuraw jest dostępny dla zwiedzających latem, a w soboty można go odwiedzić bezpłatnie.

5. Polska Filharmonia Bałtycka

Polish baltic philarmonic

Filharmonia z neogotycką fasadą została wybudowana w latach 1897–1898 i znajduje się na wyspie Ołowianka. Początkowo budynek służył jako elektrownia. Podczas modernizacji i adaptacji w latach 1996–2005 z dawnej elektrowni utworzono wspaniały kompleks hal koncertowych z najwyższej klasy nowoczesnym wyposażeniem zapewniającym niezapomniane doznania muzyczne.

6. Złota Brama

Golden gate Gdansk

Podczas spaceru uliczkami miasta trudno przegapić piękne białe fasady Złotej Bramy. To arcydzieło wzniesione w latach 1612–1614 znajduje się na końcu ulicy Długiej. Brama została udekorowana w stylu duńskiego manieryzmu i zwieńczona posągami przedstawiającymi „idealnego mieszkańca”. Posągi po jednej stronie przedstawiają pokój, wolność, bogactwo i sławę, a po drugiej zgodę, sprawiedliwość, pobożność i rozwagę. Sławny łaciński napis na bramie głosi „Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają”. Choć brama została praktycznie całkowicie zniszczona przez sowietów podczas wojny, w 1957 r. udało się ją przywrócić do dawnej świetności.

7. Ratusz

Town hall Gdansk

Górujący nad miastem ratusz, wybudowany pod koniec XIV w. jako siedziba władz Gdańska, został, podobnie jak większość miasta, zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowany gmach stanowi obecnie część Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Odwiedzający zachwycą się pięknymi wnętrzami z malowanymi sufitami, fantazyjnymi rzeźbami i meblami oraz wspaniałą bronią białą.

8. Długi Targ

Long market Gdansk

Jest to obecnie główny deptak miasta. W czasach, gdy był on drogą kupiecką, prowadząca na rynek, zamieszkiwali go najbogatsi mieszkańcy Gdańska. W dawnych czasach dokonywano tu egzekucji czarownic, heretyków i przestępców. Dzisiaj na Długim Targu podziwiać można olśniewającą architekturę i przepiękne kamienice, takie jak Dom Ferberów, Dom Uphagena i Lwi Zamek oraz ratusz.

9. Zielona Brama

Green gate Gdansk

Niegdyś przez Złotą Bramę do miasta wjeżdżał król, podążając szlakiem królewskim biegnącym wzdłuż ulicy Długiej aż do Zielonej Bramy.

Zielona Brama to budynek na końcu ulicy Długiej wzniesiony w XVI wieku jako pałac dla polskich monarchów. Jednak żaden z nich nie zagościł w tym budynku. Jako prawdopodobnie najstarsza brama wodna Gdańska prowadzi do Zielonego Mostu nad Motławą. Budynek ten był zainspirowany Ratuszem w Antwerpii i zaprojektowany przez architektów z Drezna i Amsterdamu. Dzisiaj mieści się w niej Muzeum Narodowe w Gdańsku i Gdańska Galeria Fotografii.

10. Fontanna Neptuna

Gdansk Neptune fountain

Ten odlany z brązu posąg ustawiony w mieście w 1549 roku i przerobiony na fontannę prawie sto lat później, uchodzi za główną atrakcję Długiego Targu. Podczas I wojny światowej fontanna wraz z wieloma innymi skarbami Gdańska została zrabowana. Wróciła na swoje miejsce w 1954 roku i od tego czasu jest jednym z tych zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć.

Przejście tym fantastycznym szlakiem pozwoli Wam na poznanie wielu ciekawostek z historii życia miasta i jego architektury. Gdańsk udowadnia, że miasto, które zostało kiedyś praktycznie zrównane z ziemią, może zostać odbudowane i znów doskonale może się rozwijać.

Zapraszamy do gdańskiego hotelu Radisson Blu w sercu Starego Miasta, z którego spacerem dotrzeć można do większości atrakcji.

Podziel się z nami swoją opinią