Paryskie skarby - 8 ukrytych perełek, które musisz zobaczyć

paryskie skarby

Choć każdy słyszał o Luwrze i Polach Elizejskich, paryskie skarby to znacznie więcej! Paryż ma do zaoferowania nie tzlko znane wszystkim atrakcje turystyczne. Wybraliśmy kilka rzadziej odwiedzanych paryskich atrakcji – od przejażdżki zabytkową karuzelą po odkrywanie buddyjskich świątyń w chińskiej dzielnicy. Miłego zwiedzania.

Musée des Arts Forains - paryskie skarby z wesołych miasteczek

To małe prywatne muzeum usytuowane jest w dzielnicy Bercy w starych budynkach z kamienia, które niegdyś pełniły rolę piwniczek z winem. Choć nie trzeba rezerwować miejsc z wyprzedzeniem, zdecydowanie warto się tu wybrać. Goście nie tylko mogą zapoznać się z bliska z atrakcjami, ale też dołączyć do zabawy na karuzelach – niezależnie od wieku

paryskie skarby

paryskie skarby

Kryte pasaże Passage du Caire oraz Passage Brady

Paryskie skarby to też wiele krytych pasaży, po których warto się przespacerować. Są one symbolem uwielbienia dla egzotyzmu, który stał się modny pod koniec XVIII wieku. Obowiązkową pozycją jest Passage du Caire – najstarszy kryty pasaż w Paryżu, który został zainspirowany Egiptem, wzniesiony tuż po wyprawie Napoleona do tego kraju. Choć niegdyś mieściło tu się wiele drukarni, obecnie miejsce to jest ważnym ośrodkiem dla domów mody. Innym pasażem, który warto odwiedzić, jest Passage Brady znany również jako Małe Indie. Został on zbudowany na początku XIX w. i miał stać się najdłuższą krytą ulicą w Paryżu. Dziś mieści się tu wiele hinduskich sklepów i restauracji stanowiących barwne tło dla spotkań paryskich Hindusów.

Pst! Chcesz poznać najlepsze lokale gastronomiczne w Paryżu? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika!

paryskie skarby

Ogrody Serres d’Auteuil

Piękne kryte i odkryte ogrody Serres d’Auteuil są otwarte dla zwiedzających, mimo że stanowią własność Paryża. W tych ogrodach, zaprojektowanych w stylu Art Nouveau, znaleźć można wiele egzotycznych i rzadkich roślin oraz zwierząt. Można tu zobaczyć miłorząb występujący w naturze w Chinach oraz skamieliny pochodzące sprzed 270 mln lat. Jesienią warto zatrzymać się przy drzewach Katsura: gdyż w tym czasie ich kwiaty wydzielają bardzo ciekawy zapach, dzięki któremu drzewo to zyskało swój przydomek – drzewo karmelowe.

Buddyjskie świątynie w chińskiej dzielnicy

Trzynasta dzielnica Paryża znana jest również jako chińska dzielnica. Pomiędzy Avenue de Choisy i Avenue d’Ivry a Boulevard Massena mieści się paryskie skarby - kilka fantastycznych buddyjskich świątyń ukrytych pomiędzy olbrzymimi apartamentowcami zbudowanymi z myślą o igrzyskach olimpijskich. Odkryj piękną architekturę tych świątyń, wybierz się na spacer po tej tętniącej życiem, egzotycznej dzielnicy i skosztuj chińskich specjałów.

paryskie skarby

Posiadłość Alberta Kahna

Tę posiadłość usytuowaną w Boulogne Billancourt zamieszkiwał niegdyś paryski bankier Albert Kahn. Została ona wzniesiona pomiędzy 1895 a 1910 r., a jej projekt oparty był na koncepcji powszechnego pokoju. W związku z tym, jego ogród o powierzchni czterech hektarów zabiera gości na podróż po całym świecie, jednocząc wiele różnych kultur i klimatów. Znaleźć tu można japońską willę, ogród francuski i angielski, niebieski las i nie tylko.

Dom Serge'a Gainsbourga

Serge Gainsbourg to jeden z najważniejszych francuskich artystów. Ten piosenkarz, autor piosenek, aktor i reżyser spędził wiele czasu w Paryżu, zwłaszcza w swoim apartamencie pod adresem 5 Rue de Verneuil, gdzie mieszkał od 1969 r. do śmierci. Choć nie można wejść do środka, fasada tego domu sama w sobie stała się istnym dziełem sztuki dzięki graffiti poświęconemu tej antykonformistycznej francuskiej ikonie.

Place Dauphine

Na Ile de la Cité na przeciwko Palais de Justice znajduje się Place Dauphine – czarujący plac otoczony znakomitymi restauracjami. To świetne miejsce, aby coś przekąsić lub oddać się lekturze książki na ławeczce. Ciekawostka: niegdyś plac ten był otoczony przez 32 identyczne domy i stanowił część projektu Henryka IV dotyczącego publicznych placów z XVII w.

Cabaret au Lapin Agile

Ten zabytkowy kabaret usytuowany w sercu Montmartre był niegdyś miejscem spotkań artystów, a obecnie stanowi popularne miejsce wśród artystów scenicznych. Swoją nazwę „Lapin Agile” (zwinny królik) zawdzięcza grze słów i królikowi namalowanemu na ścianie przez artystę Andre Gilla. Rozsławić pomógł go obraz olejny Pabla Picassa z 1905 r. pt. „W kabarecie Lapin Agile”.

Planujesz wycieczkę do Paryża? Udaj się do jednej z tych atrakcji i zarezerwuj pokój w hotelu Radisson Blu Paris,  oferującym przepiękne widoki na Łuk Triumfalny! Odwiedź też inne wpisy na naszym blogu.

paryskie skarby

Podziel się z nami swoją opinią