Pomorskie skarby

Pomorskie Gdańsk

Pomorze to niezwykły region Polski, pełen atrakcji historycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Region ten, pozwala odetchnąć świeżym morskim powietrzem,a do tego oczarowuje każdego przepychem historycznych miejsc i pięknymi krajobrazami. Ty także daj się zachwycić i zobacz, co oferuje ten nadmorski region.

Gdańsk – Stare Miasto

O tym ponad tysiącletnim mieście mówi się, że jest najbogatszym w zabytki miastem Europy Bałtyckiej. Zwiedzanie Starego Miasta najlepiej rozpocząć od spaceru Drogą Królewską, na której podziwiać można między innymi zabytkowy Ratusz Głównego Miasta i liczne, okazałe domy mieszczańskie. Trakt ten był w XVI i XVII wieku centrum handlu, nauki i kultury. Sercem Gdańska nie jest rynek, a Długi Targi i ulica Długa – to tutaj stoi słynna fontanna Neptuna oraz Dwór Artusa, a także Złota Kamienica i Nowy Dom Ławy, z okna którego codziennie o 13.00 wygląda „Panienka z Okienka”. Przy ulicy Długi Targ znajduje się także elegancki hotel Radisson Blu, którego taras oferuje niesamowity widok na miasto. Ulicą Długą docieramy do Zielonej Bramy oraz Długiego Pobrzeża, na którym wzrok przyciąga Żuraw – najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie i jeden z symboli miasta.

Pomorskie Stare Miasto Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności

Centrum przybliża najnowszą historię Polski i Solidarności. Nowoczesna, multimedialna ekspozycja rozciąga się na powierzchni 3 tysięcy m2 – prezentuje pamiątki, zdjęcia, materiały filmowe i dźwiękowe, dokumenty archiwalne, rękopisy, mapy, wydawnictwa podziemne, gazety oraz dzieła niezależnej sztuki.

Architektura militarna

Gdańsk przyciąga także tych, których fascynują militaria i historia wojny. Pomorze pełne jest twierdz i umocnień obronnych, a także zabytków z czasów II wojny światowej. Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Westerplatte – to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa.

Gdynia i Klif Orłowski

Tuż obok Gdańska leży Gdynia – miasto portowe i główny port pasażerski Trójmiasta. W porcie zwiedzić można tu jeden z najlepiej zachowanych żaglowców na świecie – „Dar Pomorza”. Miasto zachęca do długich spacerów. Z Mola Południowego szlak prowadzi na Klif Orłowski – strome, monumentalne urwisko w niezwykły sposób ukształtowane przez wodę. Z klifu rozciąga się też cudowny widok na morze – warto zajrzeć tutaj zwłaszcza o zachodzie słońca.

Pomorskie Gdynia

Sopot – nadmorski kurort

Kiedyś położony w Zatoce Gdańskiej Sopot był wioską rybacką, a dzisiaj jest eleganckim, nadmorskim kurortem. Swoje letnie rezydencje budowały tu elity rządzące Europy, wśród nich cesarz Wilhelm II. Także dzisiaj miasto jest miejscem wypoczynku dla wielu ludzi i co roku przyciąga turystów z całego świata. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest drewniane molo, które wcina się w morze na długość ponad 511 metrów.

Pomorskie Sopot

Pelplin – Biblia Gutenberga

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie ma w swoich zbiorach prawdziwy skarb – Biblię wydrukowaną w latach 1452-1455 w pracowni Jana Gutenberga w Moguncji. Jest to jeden z 48 zachowanych oryginalnych egzemplarzy tego dzieła, które do dziś zachwyca kunsztem drukarskim.

Groty Mechowskie

Położona we wsi Miechowo system jaskiń wprowadzi każdego w świat legend. Groty zostały odkryte w 1818 roku podczas pomiarów geodezyjnych, a dziś są cenione ze względu na swoje surowe piękno i zachwycające, rzadkie formy skalne ukształtowane w ostatnim okresie zlodowacenia. Odwiedź Groty Mechowskie i przekonaj się jakie legendy w nich żyją.

Największy zamek na świecie – Malbork

Zamek krzyżacki w Malborku to największy pod względem powierzchni kompleks zamkowy na świecie i dawna stolica Państwa Zakonnego. Ten ogromny zespół obronno-mieszkalny rozciąga się na ponad 21 hektarach terenów i 250 000 metrów sześciennych pomieszczeń. Zwiedzanie zamku trwa ponad 3 godziny, dlatego warto włożyć wygodne buty i przygotować się na godziny spędzone na fascynującym spacerze przez tajemnice zamku i doskonałe wystawy z zakresu sztuki, historii i natury.

Pomorskie Malbork

Masz ochotę poznać historię i kulturę regionu pomorza i jego najpiękniejszych miast? Już dzisiaj zarezerwuj pobyt w gdańskim hotelu Radisson Blu, który stanowi idealną bazę wypadową do poznania tej zachwycającej nadmorskiej krainy!

Podziel się z nami swoją opinią