Poznaj osobliwą historię Krakowa z Crazy Guides

Krakow Cathedral

Historyczne miasto Kraków, pełne niezwykłych średniowiecznych budynków, olśniewających kościołów i światowej klasy muzeów, jest spełnieniem marzeń o podróży dla każdego miłośnika historii. Począwszy od tragicznych dziejów dawnej żydowskiej dzielnicy – Kazimierza, przez eleganckie wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu po kręte brukowane uliczki Starego Miasta. Czeka tu na Was niezliczona liczba skarbów do odkrycia. Tym, którzy widzieli już główne atrakcje turystyczne Krakowa, polecamy skorzystanie z usług lokalnego przewodnika, by zobaczyć te mniej znane...

Przewodnicy z biura Crazy Guides specjalizują się w bardziej osobliwym obliczu krakowskiej historii, ze szczególnym naciskiem na czasy komunistyczne. To oblicze być może mniej dostojne niż średniowieczne dziedzictwo, lecz równie intrygujące.

Kraków z lokalnej perspektywy

Crazy Guides, obwożąc gości w zabytkowych trabantach wyprodukowanych w czasach komunizmu, przedstawiają Kraków z zupełnie innej strony. Celem tej podróży jest Nowa Huta –dzielnica wzniesiona przez komunistyczne władze, dyskoteka w stylu retro w restauracji, która nie zmieniła się od lat 70. ubiegłego wieku, „zwyczajne” komunistyczne mieszkanie, typowy bar mleczny z czasów PRL-u i nie tylko!

Trabant

Komunistyczny Trabant, Crazy Guides Kraków

Przed wyruszeniem na niezapomnianą przygodę można poprosić o odbiór z krakowskiego hotelu Radisson Blu lub innego miejsca w Starym Mieście.

Rozmawialiśmy z Kubą Białachem, znanym również jako Towarzysz Qba z Crazy Guides, aby dowiedzieć się więcej o krakowskich atrakcjach, których nie można pominąć, oraz na temat tego, co sprawia, że ich wycieczki są wyjątkowe.

Czego powinni spodziewać się turyści odwiedzający Kraków po raz pierwszy?

„Po pierwsze wycieczka do Krakowa jest bardzo łatwa do zorganizowania. Lotnisko jest blisko, dojazd łatwy, a transport do centrum dość tani. Jeśli hotel znajduje się w centrum, do wszystkich atrakcji można dojść pieszo. Aby doświadczyć atmosfery krakowskich uliczek, wystarczy zabrać ze sobą mapę i rozpocząć piesze zwiedzanie miasta”.

Wasza wycieczka „Communism Tour” umożliwia poznanie socjalistycznej historii Krakowa – dlaczego Waszym zdaniem cieszy się ona taką popularnością wśród odwiedzających?

„Każdy turysta jest inny i ma różne oczekiwania i upodobania. Niektórzy po prostu lubią jeździć trabantem. Inni są pod wrażeniem wiedzy i entuzjazmu naszych przewodników. Inni nie mogą doczekać się wizyty w komunistycznym mieszkaniu w stylu lat 80., które przygotowaliśmy w Nowej Hucie. Tak, to być może jedyna szansa gości, by zobaczyć prawdziwe osiedle mieszkaniowe w Polsce od środka! Ponadto zatrudniamy młodych i „wyluzowanych” przewodników omawiających interesujące tematy z osobistej perspektywy, co nie jest tak popularne w innych biurach turystycznych w Krakowie”.

Nowa-Huta

Kraków znany jest również z tradycji ludowych – gdzie odwiedzający mogą doświadczyć tego aspektu polskiej kultury?

„Szczerze mówiąc, aby dowiedzieć się więcej o polskich tradycjach ludowych, udałbym się nieco poza Kraków. Nie dalej niż 100 km od Krakowa położone są Tatry z bogatymi tradycjami ludowymi. Dla wszystkich, którzy nie mają na to czasu, mamy wycieczkę z degustacją polskiego jedzenia i wódki − nasi przewodnicy zabierają gości na bufetowy obiad do tradycyjnej restauracji przy całonocnym akompaniamencie zespołu ludowego spod Krakowa”.

Ostatnie pytanie: powiedzmy, że mamy tylko 24 godziny na zwiedzenie Krakowa – co polecacie?

„Warto wybrać się na poranny spacer po Starym Mieście i odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu. Następnie zachęcamy do wybrania się na naszą wycieczkę Communist Tour po Nowej Hucie, aby poznać nowszą historię Krakowa i zobaczyć to miasto z innej perspektywy. Później usiadłbym w jednym z popularnych lunchowych lokali (np. Forum Przestrzenie), a wieczorem spędziłbym jak najwięcej czasu w jednym z tysięcy barów na Kazimierzu. Na koniec polecam spacer z tej żydowskiej dzielnicy mostem dla pieszych Kładka Bernatka na pięknie oświetloną w nocy dzielnicę Podgórze, skąd można wziąć taksówkę do swojego hotelu”.

Podziel się z nami swoją opinią