Raj dla smakoszy - Praga

restauracja Alcron

Zarówno smakosze, jak i ci chcący wypróbować czegoś niebiańsko pysznego, powinni uczynić z restauracji Alcron główny punkt programu zwiedzania czeskiej stolicy. Ta najlepsza elegancka restauracja w Czechach to prawdziwy raj dla smakoszy. Plasuje się na 7. miejscu w Europie i 11. na świecie! Wśród opcji obejmujących tradycyjne przysmaki i wyszukane dania z pewnością każdy amator dobrej kuchni wybierze coś dla siebie. Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej o czeskiej kuchni i najciekawszych potrawach zapraszamy do dalszej lektury.

Czeska kuchnia

Wśród tradycyjnych czeskich przysmaków znaleźć można pieczenie wieprzowe, knedliczki, kapustę kiszoną, zupę ziemniaczaną i strudel jabłkowy. W Czechach, podobnie jak u nas, posiłek zaczyna się zwykle od pysznej zupy, po której podaje się danie główne z mięsem. W ramach przystawek często serwowane są knedliki, różne rodzaje ziemniaków lub kapusta – oraz oczywiście czeskie „pivo”. Znakomitym zwieńczeniem posiłku jest wyśmienity słodki deser, taki jak ciasto miodowe, naleśniki lub knedle.

Standard Michelin

Każdy wielbiciel jedzenia wie, że nie można „odhaczyć” miasta bez odwiedzenia lokalnych restauracji Michelin. W Pradze można wybierać pomiędzy dwoma, które szczególnie wyróżniają się na kulinarnej mapie miasta. Zaraz przeniesiemy Was do świata eleganckiej restauracji Alcron Restaurant. Przewodnikiem po niej będzie zastępca szefa kuchni, Pavel Býček.

Restauracja Alcron – raj dla smakoszy

Mówi się o niej, że jest najlepszą restauracją serwującą owoce morza, która bije na głowę całą konkurencję. Restauracja Alcron już od czterech lat z rzędu wyróżniania jest gwiazdką Michelin. Co jest tajemnicą tego olbrzymiego sukcesu? Pavel zdradza nam sekret, który pozwala tej restauracji utrzymać pozycję lidera na gastronomicznej scenie Pragi. Od 2012 r. pracuje on w kuchni u boku utalentowanego szefa kuchni, Romana Paulusa. Według niego ogromny sukces tej restauracji w dużej mierze sprowadza się do ducha pracy zespołowej i poświęcenia personelu. „Po prostu jesteśmy zespołem, w którym każdy ma rolę do odegrania”, wyjaśnia.

 

"Wspaniałe doświadczenia, niesamowite jedzenie i świetna obsługaKażde danie było starannie przemyślane i charakteryzowało się ciekawą paletą smaków w interesującej aranżacji. Zdecydowanie polecam tę restaurację na specjalne okazje. – Daniel E., TripAdvisor"

Ekskluzywny wieczór

Ta otwarta w 1932 r. restauracja nadal charakteryzuje się popisowym ekscentrycznym wnętrzem z krzesłami obitymi purpurowym pluszem i widowiskowym muralem. Ponieważ są tu tylko 24 miejsca, atmosfera jest wyjątkowo kameralna. Oczywiście stoliki szybko się zapełniają, a w weekendy rezerwacje sięgają dwóch miesięcy do przodu. Pavel wyjaśnia, że menu zmienia się co dwa miesiące, aby uwzględniać sezonowe składniki. Jednak kilka popisowych pozycji pozostaje bez zmian. Gdy poprosiliśmy o polecenie trzydaniowego posiłku, Pavel nie zawahał się ani chwili. „Wszystko w menu jest przepyszne i warte spróbowania. Nie znalazłoby się tam, gdyby było inaczej”. Jednak Pavel szczególnie poleca sashimi z tuńczyka lub podsmażane eskalopki. Po ich spróbwaniu nikt nie będzie miał wątpliwości, że to miejsce to prawdziwy raj dla smakoszy.

 

"Odpowiednie miejsce na wytworny obiadW tej malutkiej restauracji serwowane jest jedzenie, które w pełni zasługuje na swoją gwiazdkę Michelin. To jedyny taki kulinarny raj w Pradze. Zamówiliśmy sześciodaniową, wykwintną ucztę. Jeśli lubisz dobre jedzenie, z pewnością nie pożałujesz tej wizyty. – Servet A., TripAdvisor"

Kreatywne koktajle

Restauracja Alcron Restaurant mieści się w hotelu Radisson Blu Alcron Hotel w Pradze, w którym znajduje się również popularny bar w stylu art deco, Be Bop Lobby Bar. Pod kierownictwem Jana Martinika stał się on popularnym miejscem spotkań zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości. Po kilku latach zdobywania doświadczeń w innych barach w 2014 r. Jan znów dołączył do zespołu, aby przywrócić świetność tego miejsca.

koktajle be bop bar - raj dla smakoszy

„Moja wizja dotycząca baru Be Bop Lobby Bar jest jasna: każdy z gości musi bawić się tak dobrze, jak my. Goście nie chodzą do baru, żeby nudzić się po długim wyczerpującym dniu. Chcą odnowić pokłady entuzjazmu i energii na kolejny!” – mówi Jan Martinik.

drink w Be Bop Bar - raj dla smakoszy

Praga to nie tylko raj dla smakoszy, ale i dla miłośników zaskakujących drinków. „Receptury drinków i koktajli  zostały opracowane z przepychem”, wyjaśnia Martinik. Każdy barman ma swój własny styl i indywidualne podejście do zabawiania i obsługiwania gości. Ulubionym napitkiem Jana jest rzadko spotykana whiskey 1957 Macallan Scotch Malt. „Jest wyjątkowa – jak nasz bar”.

Szczególnie ciekawy jest sposób podawania koktajli. Po złożeniu zamówienia spodziewać można się wszystkiego – włącznie z kreatywnymi, sezonowymi dekoracjami. Przygotuj się na podróż gastronomiczną swojego życia, rozpoczynając od odważnych smaków, a kończąc na wyjątkowo podanych koktajlach.

Jesteś prawdziwym smakoszem i ciekawi Cię, co nowego w kulinarnych trendach? Przeczytaj o nowych Food Trends w Radisson Blu.

Podziel się z nami swoją opinią