Spotkania ze smakiem – gotuj potrawy Food Trends w domu

Można na ten temat mieć różne zdanie, jednak my wiemy, że posiłki smaczne, pięknie podane i do tego popularne mają kluczowy wpływ na sukces każdego spotkania. To dlatego opracowaliśmy listę pięciu ekscytujących trendów kulinarnych – Food Trends, by tchnąć świeżość i życie w nudne konferencyjne bufety.

Podążając za aktualnymi trendami kulinarnym, dbamy o to, aby każda realizowana w Radisson Blu impreza była urozmaicona. Pomaga nam w tym właśnie koncept Food Trends, obejmujący szeroką gamę kulinarnych stylów gotowania – od streetfoodowych nowości przez nowoczesne adaptacje klasyków z babcinego kredensu, po najmodniejsze trendy vege oraz stymulujące „małe przyjemności” dla ciała i ducha.

 

Mmmmmmm, pycha!

Gdy w Radisson Blu Hotel Kraków serwowane są dania z oferty Food Trends, właśnie to najczęściej słyszy Stanisław Bobowski – tutejszy szef kuchni. „Po spotkaniach i w ich trakcie otrzymuję wiele pytań od naszych gości na temat składników i sposobów przyrządzania potraw. Wiem też, że podobne doświadczenia mają moi koledzy z innych hoteli... Bardzo jesteśmy dumni z faktu, że nasi goście tak uwielbiają smaki proponowane w ramach oferty Food Trends” – mówi Stanisław Bobowski, podczas krótkiej rozmowy.

To wystarczyło, by nasi szefowie kuchni zasiedli razem i zastanowili się jak zaspokoić „głód wiedzy” gości. W rezultacie stworzyli gamę wypróbowanych i łatwych do odtworzenia przepisów – opracowanych z myślą o kameralnych domowych spotkaniach. W ten sposób powstała wyjątkowa książka...

Książka kucharska „Spotkania ze smakiem”

Teraz możesz skorzystać z propozycji konceptu Food Trends, by urozmaicić swoje spotkania – nawet te odbywające się w domu. Nasza książka kucharska „Spotkania ze smakiem” pomoże wprowadzić najnowsze trendy kulinarne na Wasze stoły.

Krzysztof Kowalczyk, szef kuchni w hotelu Radisson Blu w Gdańsku, wyjaśnia: „Potrawy, na które przepisy zamieszczono w tej książce, nie tylko wyglądają świetnie, ale również wyśmienicie smakują. Układając te przepisy chcemy podzielić się sekretami oferty Food Trends i stworzyć potrawy, które mogą zostać łatwo zaadaptowane do tego, by zachwycić dowolną liczbę gości”.

Brzmi świetnie, czyż nie? Towarzyszyliśmy naszym polskim kucharzom podczas wielkiego gotowania potraw na podstawie przepisów z książki kulinarnej „Spotkania ze smakiem”. Obejrzyjcie nasze nagranie zza kulis w Warszawie i zobaczcie, jak wesoło może być w kuchni.

Jak podobają się Wam wyśmienite potrawy z książki „Spotkania ze smakiem”?

Książkę kucharską pobrać można tutaj.

Wiadomo, że niektórych ważnych wydarzeń nie można zorganizować w domu. W takich przypadkach możecie zaufać naszym wysoko wykwalifikowanym specjalistom ds. spotkań i konferencji. Oni zawsze służą Wam pomocą w zakresie znalezienia idealnej propozycji z oferty Food Trends.

Podziel się z nami swoją opinią