Uroki barów mlecznych w Świnoujściu

Swinoujscie beach

Nie ma lepszego sposobu na poznawanie miasta niż szukanie ciekawego miejsca, gdzie można zjeść coś wyjątkowego. Można trafić w ten sposób do ciekawych restauracji i budek ze street foodem... ale cz byliście kiedyś w barze mlecznym? Podczas wizyty w Świnoujściu musicie wybrać się przynajmniej do jednego. Oprócz dań z mleka i na bazie nabiału te lokalne jadłodajnie serwują dania jarskie, a obecnie można w nich też skosztować potraw mięsnych. Bary mleczne do dziś są dla Polaków niczym wieża Eiffela da Francuzów. Dlaczego?

Swinoujscie dessert

Historia barów mlecznych jest co najmniej intrygująca. Choć pierwszy taki lokal został otwarty w 1896 r., popularność tych barów znacznie wzrosła po I wojnie światowej. Serwowowne tutaj niedrogie i smaczne domowe jedzenie stanowiło zachętę dla ludności, która w tych czasach była w trudnej sytuacji finansowej.

Swinoujscie pancakes

Po II wojnie światowej Polska stała się krajem komunistycznym, a bary mleczne ponownie zaskarbiły sobie sympatię Polaków. Tym razem urosły one do rangi symbolu komunistycznej ideologii. Typowe restauracje były uznawane za kapitalistyczne i zbyt wyszukane, natomiast bary mleczne zyskały sobie popularność wśród klasy robotniczej.

Miejsce warte odwiedzenia

Dziś bary mleczne powracają na fali nostalgii. Niektóre nadal serwują pyszne domowe jedzenie za mniej niż 5 euro i to razem z napojem! Jednak, jak to bywa, trzeba się trochę natrudzić, aby je znaleźć. Poszukiwania ulubionego baru mlecznego stanowią okazję do poznania urokliwych alejek, które w przeciwnym wypadku nie przykułyby uwagi zwiedzających, a ci straciliby szansę na poznanie prawdziwego oblicza miasta i zjedzenia smacznego posiłku za grosze.

Swinoujscie dish

Nie ma szans, aby głodny wędrowiec zawiódł się tutaj na lokalnym jedzeniu.

Niezapomniany posiłek

Po znalezieniu idealnego miejsca na obiad kolejnym wyzwaniem dla turystów z zagranicy będzie nauka języka polskiego, gdyż większość kart dań jest po polsku. Nie ma też gwarancji na znajomość języka angielskiego wśród osób siedzących przy stoliku obok. Należy to potraktować jako jedną z atrakcji. W najgorszym wypadku można wskazać na karcie słowo pierogi – tego jeszcze nikt nie pożałował. Cała reszta – od płatności po odbiór dania – może być nie lada wyzwaniem. Ale czym byłyby podróże bez odrobiny przygody?

Gdzie się udać

Wybór ten pozostawimy Wam. Zapach świeżych przysmaków z pewnością zaprowadzi Was we właściwe miejsce.

Swinoujscie lighthouse

Możecie być pewni, że nie będziecie musieli szukać daleko od hotelu Radisson Blu w Świnoujściu.

Smacznych podbojów kulinarnych!

Podziel się z nami swoją opinią